Mjekët kanë zbuluar orën e mëngjesit që do t'ju zgjasë jetën: Hani mëngjes gjithmonë në këtë kohë të ditës

Foto: Profimedia

Tashmë dihet që mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, por lajmi është se ekspertët besojnë se duhet të hahet në agim. Gjegjësisht, sipas kërkime të reja, mëngjesi deri në orën 7 mund të zgjasë jetën.

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se ngrënia vonë natën prish orën e brendshme të trupit dhe rrit rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2 dhe sëmundjeve të zemrës. Megjithatë, vetëm disa studime kanë trajtuar pyetjen nëse koha e mëngjesit ka një efekt të ngjashëm. Për shkak të kësaj, shkencëtarët në Universitetin e Nju Jorkut donin të zbulonin nëse koha e vaktit të parë të ditës lidhej me jetëgjatësinë.

Për këtë qëllim, ato dekada kanë ndjekur më shumë se 34.000 amerikanë mbi moshën 40 vjeç. Vullnetarët regjistruan kohën e vakteve dhe shkencëtarët i krahasuan ato me shkallën e vdekshmërisë gjatë studimit.

Rezultatet, të publikuara në Journal of Nutrition, treguan se ata që hanin mëngjes ndërmjet orës 6 dhe 7 të mëngjesit kishin gjashtë për qind më pak gjasa të vdisnin nga sëmundje të rënda si sëmundjet e zemrës ose kanceri sesa ata që hanin mëngjes rregullisht në orën 8. ora e mëngjesit, si dhe një rrezik 12 për qind më i ulët i vdekjes së hershme sesa ata që hëngrën vaktin e tyre të parë në orën 10:XNUMX. Sigurisht që ka studime të tjera të cilët mbështeten në këtë hulumtim.

Të anashkaluarit e mëngjesit ose të ngrënit vonë mendohet se çrregullon “orën e dietës” të trupit – programimin e brendshëm që kontrollon çlirimin e hormoneve të lidhura me ushqimin, si insulina. Ky hormon ndihmon në djegien e glukozës nga qarkullimi i gjakut dhe niveli i saj arrin kulmin herët në mëngjes. Të hash më vonë mund të nënkuptojë që trupi gradualisht prodhon më pak insulinë dhe rrit nivelet e glukozës në gjak, duke çuar në diabet dhe sëmundje të zemrës.

Video e ditës