Futbollisti legjendar ukrainas Shevchenko u bë këshilltari i jashtëm i Zelensky

Andrey Shevchenko dhe Volodymyr Zelensky / Foto: Zyra e Presidentit të Ukrainës/ Images Cover/INSTARimages.com / Imazhe INSTAR / Profimedia

Ish-ylli ukrainas i futbollit Andriy Shevchenko është bërë këshilltar i jashtëm i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, raportojnë mediat ukrainase.

Më 26 shtator, Presidenti Zelensky shpalli dekretin për emërimin e Shevchenkos si këshilltar të jashtëm, por nga dekreti presidencial nuk mund të kuptohet se cilat do të jenë detyrat e Shevchenkos.

Shevchenko fitoi një njohje të madhe ndërkombëtare si lojtar i Milanit italian dhe Chelsea angleze. Me Milanin fitoi Champions League në vitin 2003 dhe një vit më vonë fitoi edhe Topin e Artë, çmimin më prestigjioz të futbollit.

Ish-futbollisti luajti 111 herë për kombëtaren dhe shënoi 48 gola, ndërsa para se të dilte jashtë vendit përfaqësoi Dynamo Kyiv. Pasi përfundoi karriera e tij e lojës në korrik 2012, Shevchenko u ul fillimisht në stolin e ekipeve vendase si ndihmës trajner, dhe në korrik 2016 ai u bë kryetrajneri i kombëtares së Ukrainës dhe udhëhoqi ekipin kombëtar në çerekfinalet e Kampionati Evropian 2021, që është arritja e tij më e mirë deri më sot. Në sezonin 2021/22. drejtoi Genova italiane.

Ai konsiderohet si një nga futbollistët më të mirë ukrainas të të gjitha kohërave.
Vitin e kaluar, Presidenti ukrainas Zelensky emëroi Shevchenko tani 46-vjeçare si ambasador të Fondacionit për Rindërtim dhe Zhvillim të Ukrainës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës