Legjendar "Moskvich" në një maskë të re në mesin e makinave më të shitura në Rusi

Moskvich 3 prodhuar në fabrikën Renault në Moskë/Foto: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Makina legjendare sovjetike "Moskvich", e cila ishte gjithashtu e njohur në ish-Jugosllavi, u largua nga fabrika e Renault në Moskë me një maskë të re dhe hyri në listën e 10 markave më të shitura në vend për herë të parë në nëntor, sipas të dhënat e agjencisë analitike ruse Autostat.Reuters.

Shitjet e makinave të reja të pasagjerëve në Rusi në nëntor u rritën me 113% nga viti në vit në 109.706 makina. Shitjet po rikuperohen pas një rënieje të shkaktuar nga sanksionet dhe largimi i vendit nga prodhuesit perëndimorë të makinave në 2022.

Prodhimi i Moskvich rifilloi këtë vit në fabrikën e Moskës, të cilën shteti rus e bleu nga Renault vitin e kaluar për një rubla simbolike, pasi prodhuesi francez i makinave doli nga tregu pas pushtimit ushtarak të Moskës në Ukrainë. Burimet i thanë Reuters se modeli Moskvich 3 JAC Sehol X4 u montua në Moskë duke përdorur komplete të blera nga një partner kinez.

Moskvich është i nënti në listën e makinave më të shitura në nëntor, me 1.910 të shitura dhe një pjesë tregu prej 1,9%. Për 11 muajt e parë të vitit 2023 janë shitur 10.676 makina Moskvich, tregojnë gjithashtu të dhënat.

Lider i shitjeve në nëntor është “Lada”, makina më e njohur në Rusi, me 32.651 makina të shitura dhe një pjesë tregu prej 29,8%. Makinat kineze zënë shumicën e pozicioneve të mbetura në listën e shitësve më të mirë, duke zëvendësuar markat evropiane dhe japoneze në largim.

Shitjet e makinave kineze duket se kanë arritur kulmin në më shumë se 56 për qind të tregut pasi prodhimi vendas në Rusi rimëkëmbet pas largimit të prodhuesve perëndimorë, treguan të dhënat e Autostat.

Sipas Autostat, në 11 muajt e fundit, 939.254 makina të reja pasagjerësh janë shitur në Rusi, që është pothuajse 65% më shumë nga viti në vit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË