Sateliti legjendar evropian ERS-2 pritet të bjerë në Tokë sot

ERS-2 / Foto ESA

Sateliti pionier i Evropës do të bjerë në Tokë në orët e ardhshme. ERS-2 u konsiderua një platformë më e fundit vëzhgimi kur u lançua në 1995, duke krijuar teknologji që tani përdoren në mënyrë rutinore për të monitoruar planetin.

Ai ka rënë që nga përfundimi i operacioneve në 2011 dhe do të shohë një derdhje të pakontrolluar dhe të zjarrtë në atmosferë gjatë gjithë ditës. Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) tha se pjesa më e madhe e satelitit prej dy tonësh do të digjej gjatë rënies.

Është e mundur që disa nga pjesët më të forta mund të përballojnë ngrohjen intensive të krijuar gjatë rënies me shpejtësi të lartë, por shanset që këto fragmente të godasin zonat e banuara dhe të shkaktojnë dëme janë të vogla, thotë ai. BBC.

Mund të bjerë kudo, por duke qenë se pjesa më e madhe e sipërfaqes së Tokës është e mbuluar nga oqeanet, pavarësisht nga madhësia e objektit që përfundon në sipërfaqe, ka të ngjarë të humbasë në det.

"Dhe ia vlen të theksohet se asnjë nga elementët që mund të rihyjnë në atmosferë (dhe të arrijnë në sipërfaqe) nuk janë radioaktivë ose toksikë," thotë Mirko Albani i Segmenteve Tokësore të Vëzhgimit të Tokës në ESA.

Agjencia lëshoi ​​dy satelitë pothuajse identikë të Tokës Remote Sensing (ERS) në vitet 1990. Ata ishin vëzhguesit planetarë më të sofistikuar të kohës së tyre, duke mbajtur një sërë instrumentesh për të gjurmuar ndryshimet në tokë, oqeane dhe ajër.

Ata monitoruan përmbytjet, matën temperaturat e sipërfaqes kontinentale dhe të oqeanit, gjurmuan lëvizjen e fushave të akullit dhe ndien rrymën e tokës gjatë tërmeteve. Dhe ERS-2, në veçanti, prezantoi një aftësi të re për të vlerësuar shtresën mbrojtëse të ozonit të Tokës. Ky satelit është përshkruar si "gjyshi i vëzhgimit të Tokës në Evropë".

"Absolutisht," tha Dr. Ralph Cordy. "Për sa i përket teknologjisë, ju mund të vizatoni një vijë të drejtpërdrejtë nga ERS deri në satelitët evropianë Copernicus/Sentinel që gjurmojnë planetin sot. ERS është vendi ku filloi gjithçka”, tha Menaxheri i Zhvillimit të Biznesit të Vëzhgimit të Tokës në Airbus.

ERS-2 është i pari i dyshes që kthehet në shtëpi. I vendosur fillimisht 780 kilometra mbi Tokë, inxhinierët përdorën rezervën e fundit të karburantit në vitin 2011 për të ulur lartësinë e saj në 570 kilometra. Pritshmëria ishte që atmosfera e sipërme do ta tërhiqte anijen në shkatërrim në rreth 15 vjet.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës