Lazarov: Vardari ka qenë dy herë kampion i Evropës, por kombëtarja nuk ka marrë asgjë nga kjo

Trajneri i RK Alkaloid, Kiril Lazarov/foto: Sloboden Pechat/Dragan Mitreski

Një nga hendbollistet më të mira të të gjitha kohërave, Kiril Lazarov, në intervistën për "Mozart Sport", foli për rolin e tij të ri në jetë, projektin ambicioz të klubi i hendbollit Alkaloid nga Shkupi, për zhvillimin e hendbollit maqedonas, karrierën e tij si lojtar, pse nuk e veshi kurrë fanellën e Vardarit, për ambiciet dhe dëshirat e tij...

Më së shumti foli për të ardhmen, ambiciet e tij për të provuar veten si trajner, për të bërë diçka të madhe me Maqedoninë dhe me Alkaloidin.

foto: EPA-EFE/Zsolt Czegledi

– Unë kam qenë gjithmonë një ndihmë për trajnerin në fushë. Çdo specialist duhet të ketë një lojtar të tillë, i cili do të jetë një hallkë në fushë, për të ndihmuar skuadrën. Kam qenë në klubet më të forta në Evropë, si dhe në kombëtaren e Maqedonisë. Çdo trajner në kombëtaren e Maqedonisë kishte besim tek unë, si kapiten. Përzgjedhësit po ndryshonin, dhe unë isha një ndihmë. Doja të kisha sukses. Unë isha shumë ambicioz. Doja të ndihmoja edhe për atmosferën. Në sportet ekipore ka gjithmonë probleme. Më pëlqeu ai rol. Ndërkohë kam qenë edhe një hendbollist i mirë. E kuptova këtë sport dhe më vonë mësova shumë nga profesionistët më të mirë me të cilët kam punuar në Barcelona, ​​Atlético, Nantes, Veszprem dhe Zagreb. E dija shumë përpara përfundimit të karrierës sime të lojës që do të isha trajner. Më pëlqen ky rol, megjithëse të jesh trajner është pjesa më e vështirë. E dua këtë dhe përpiqem të jem sa më mirë, të jem në një nivel më të lartë. Doja të pensionohesha më herët, por u ndjeva mirë - thotë Lazarov.

Lazarov për hendbollin maqedonas dhe projektin Alkaloid:

– Ndërrimi i brezave është një proces i ndjeshëm. Ne jemi një vend i vogël, nuk kemi shumë lojtarë. Përzgjedhja ka ndryshuar tërësisht, tani është krejtësisht e re me këtë projekt Alkaloid ku shansin marrin lojtarët maqedonas. Kjo ishte ideja. Disa e mbështesin, disa jo, disa do ta kuptojnë, disa jo.

Foto: RK Alkaloid

Kemi dy klube, Alkaloid и Multi Essence, të cilët investojnë në fëmijët maqedonas, u jepet një shans. Ne kemi shtatë përfaqësues kadetësh në Multi Essence. Projekti mbështetet nga presidenti ynë Zhivko Mukaetov. Ai po lufton për vendin e tij, për identitetin e Maqedonisë. Kur luan Pelisteri, përkrah Manastirin, kur luan Vardari, tifozët e përkrahin, kur luan Alkaloid... Kur bëhet fjalë për kombëtaren e Maqedonisë, të gjithë jemi të bashkuar në mbështetjen tonë. Presidenti ynë po lufton për të. Ato projekte kushtojnë shumë, por ai investon në fëmijët e tij dhe në vendin që do, Maqedoninë.

"Projekti Alkaloid" u krijua kur pamë se brezi im nuk kishte pasardhës të denjë në Maqedoni. Përshëndetje për klubet e tjera, por u dhanë më shumë shanse të huajve. Është një strategji, ne e respektojmë, por ne kemi një koncept tjetër. Si do të arrijmë rezultat me Maqedoninë nëse nuk e kemi projektin tonë, që fëmijët maqedonas të kenë një shans? Ne nuk kemi aq shumë hendbollistë që luajnë në klube të forta të huaja sa ka në Serbi, ndaj vendosëm të përpiqemi t'i mbajmë në vend. Ne duam të parandalojmë shuarjen e hendbollit maqedonas, kombëtares maqedonase. Ne po ecim përpara, kërkon kohë, por mendoj se po bëhemi konkurrues brenda dhe jashtë vendit. Jemi në rrugën e duhur, në një vit e gjysmë që ekziston Alkaloid, tashmë po luajmë në Europa League.

Foto: RK VARDAR

Lazarov thotë se kombëtarja nuk ka marrë asgjë nga dy titujt e Ligës së Kampionëve të RK Vardarit në 2017 dhe 2019:

- Vardarin e admiroj për atë që bëri, dy herë ishte kampion i Evropës. Ai e bëri këtë me lojtarë të huaj dhe unë e respektoj këtë. Ishte një strategji, doli e duhura dhe e përgëzoj për këtë. Ankesa ime për Vardarin është se pse nuk funksionoi në të njëjtën kohë me kategoritë më të reja. Pse nuk kishte një lëvizje të të rinjve në sfond? Në fitimin e titujve evropianë ishte vetëm Stojance Stoilov nga lojtarët vendas. Dy kurorat e kampionatit mbeten të regjistruara përgjithmonë, u promovua edhe Maqedonia, por kombëtarja nuk mori asgjë prej saj.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës