Lazarov: Thellë brenda vetes besoj në misione dhe punë të pamundura dhe vetëm kështu mund të ecim përpara

Kiril Lazarov / foto: EPA-EFE / Zsolt Czegledi

Kombëtarja e Maqedonisë në hendboll fitoi sot kundërshtarët në fazën grupore të Kampionatit Botëror, i cili në janar të vitit të ardhshëm do të mbahet në Poloni dhe Suedi.

Maqedonia ishte në grupin F së bashku me përzgjedhjet e Norvegjisë, Argjentinës dhe Holandës, ndërsa përzgjedhësi Kiril Lazarov beson se edhe pse grupi është i vështirë, fokusi duhet të jetë në përgatitjet para Botërorit në hendboll.

– Një grup shumë interesant dhe i vështirë për ne. Nuk mund të jem objektiv, sepse për herë të parë kombëtarja jonë do të luajë pa hendbollistë të kalibrit të Mirkulovskit, Stoillovit, Lazarovit gjatë sezonit dhe para fillimit të KP. Nuk na mbetet gjë tjetër veçse të fillojmë të formësojmë fytyrën e kombëtares së re të Maqedonisë. Thellë brenda vetes besoj në misione dhe punë të pamundura dhe vetëm kështu mund të ecim përpara. Nuk kemi nevojë të humbim fjalë për Norvegjinë, Holanda ishte një hit në Kampionatin e fundit Evropian. Argjentina prej vitesh dinte t'u shkaktonte probleme të mëdha edhe kombëtareve më të forta se tonat. Ne do të fokusohemi në veten tonë dhe në përzgjedhjen tonë dhe do të punojmë se si të përgatitemi sa më mirë për paraqitjen e WC-së - thotë Lazarov.

Video e ditës