Lavrov: Ambasada ruse në Bullgari nuk mund të funksionojë normalisht

Sergei Lavrov, Ministër i Punëve të Jashtme të Rusisë / Foto: EPA

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov sot deklaroi se ambasada ruse në Bullgari nuk mund të funksionojë normalisht dhe se Moska do t'i përgjigjet dëbimit të 70 diplomatëve rusë nga Sofja.

“Sipas vlerësimit tonë, sipas vlerësimit të MPJ-së, ambasada në Bullgari për momentin nuk mund të punojë normalisht. Natyrisht, ne do t'u përgjigjemi kolegëve tanë bullgarë”, tha Lavrov në një konferencë për shtyp në Moskë.

Më 28 qershor, Bullgaria njoftoi dëbimin e 70 punonjësve të misionit diplomatik rus, të cilët u shpallën persona non grata në Sofje.

Burimi: MIA

Video e ditës