Lavrov akuzon Britaninë për sjelljen e konfliktit në "nivele të reja dhe të rrezikshme"

Sergej Lavrov / Foto: EPA-EFE / MINISTRIA E JASHTME RUSE

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov foli për furnizimin britanik me municion të uraniumit të varfëruar në Ukrainë. Ai tha se masa e kishte çuar konfliktin "në nivele të reja dhe të rrezikshme".

Britania e Madhe ka konfirmuar se e furnizon Ukrainën me këtë lloj municioni, i cili depërton më lehtë në tanke dhe armaturë.

Sekretari i Jashtëm britanik James Cleverley tha më parë se masa nuk ishte një përshkallëzim bërthamor në luftë.

"Nuk ka asnjë kërcënim për Rusinë, ka të bëjë vetëm me ndihmën e Ukrainës për të mbrojtur veten," tha ai.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës