Lavrov: Edhe nëse ai fillon negociatat me Ukrainën, Rusia nuk do të marrë pushime në luftime

Sergei Lavrov, Ministër i Punëve të Jashtme të Rusisë / Foto: EPA

Rusia nuk do të ndalojë operacionet luftarake në rast të vazhdimit të negociatave me Ukrainën, tha sot kreu i diplomacisë ruse, Sergej Lavrov në një intervistë për tre media ruse.

Lavrov tha se Rusia është sinqerisht e gatshme për negociata, por se nuk mund të negociojë me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, sepse, siç tha ai, nuk do të çojnë askund.

“Edhe pse kemi thënë se jemi gati për negociata, nuk do të bëjmë asnjë ndërprerje në luftime. Ndryshe nga ato negociata që u zhvilluan në Stamboll, këtë herë luftimet duhet të vazhdojnë. Gjithashtu, realiteti sot në terren është krejtësisht ndryshe, drastikisht i ndryshëm nga atëherë, që duhet pasur parasysh”, theksoi ministri.

Sipas tij, nuk bëhet fjalë vetëm për situatën në terren, por edhe për ndryshimet në Kushtetutën ruse, sepse tani ka rajone të reja në përbërjen e Federatës Ruse.

"Ne jemi plotësisht të bindur se është e nevojshme të vazhdohet operacioni special ushtarak", tha Lavrov.

Ai ishte i bindur se Rusia nuk i besonte udhëheqjes ukrainase.

Kreu i diplomacisë ruse deklaroi se Rusia ka informacione se në territorin e Ukrainës ka instruktorë francezë së bashku me përfaqësues të shërbimeve të tjera speciale të vendeve evropiane.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës