Lavrov mori leje të përkohshme për të fluturuar në hapësirën ajrore bullgare

Sergej Lavrov / Foto nga EPA

Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergej Lavrov, mori leje të përkohshme për të fluturuar nëpër hapësirën ajrore bullgare për të marrë pjesë në takimin ministror të OSBE-së që do të mbahet në Shkup. Siç njofton Ministria e Punëve të Jashtme të Bullgarisë, leja është e vlefshme 3 orë para dhe 72 orë pas datës dhe orës së caktuar të fluturimit dhe nuk vlen për anëtarët e delegacionit të tij.

Lavrov mori lejen nga BE për të ardhur në Shkup për samitin e OSBE-së

Bazuar në kërkesën e pranuar nga Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut, në cilësinë e kryesuesit të OSBE-së për vitin 2023 dhe organizator i takimit të 30-të të Këshillit Ministror të OSBE-së në Shkup, më 29 nëntor - 1 dhjetor 2023, të ofrojë leje për fluturimin e delegacioneve për të marrë pjesë në Këshillin e ardhshëm të Ministrave të OSBE-së, Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Bullgarisë i dha leje fluturimit Njësisë Speciale të Aviacionit "Rusia" përmes hapësirës ajrore të Republikës së Bullgarisë për të kryejë një fluturim për të transportuar një delegacion për të marrë pjesë në forumin ndërkombëtar - thuhet në deklaratë.

Leja diplomatike e fluturimit është e përkohshme dhe është e vlefshme 3 orë para dhe 72 orë pas datës dhe orës së caktuar të fluturimit.

Leja e dhënë është për pjesëmarrjen e ministrit të Punëve të Jashtme të Federatës Ruse, Sergej Lavrov, në mbledhjen e Këshillit të Ministrave të OSBE-së në Shkup dhe përfshihet në përjashtimet nga aplikimi i regjimit të sanksioneve të BE-së ndaj tij. Ministria shton se leja e dhënë nuk vlen për anëtarët e delegacionit të tij, të cilët janë persona të sanksionuar, sipas ligjit aktual të BE-së.

Ryabkov përjashtoi një takim midis Lavrov dhe Blinken në samitin e OSBE-së në Shkup

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës