Një luan ka vrarë një kujdestar të kopshtit zoologjik në Japoni

Foto: Facebook/ Animal Defenders International

Një roje kopshti zoologjik në Japoni u vra nga një luan teksa përpiqej ta joshte atë në kafazin e tij me ushqim.
Kenichi Kato, 53 vjeç, u gjet me një plagë në qafë dhe vdiq në kafazin e luanit dje pasdite, tha një zëdhënës i policisë lokale për AFP.

“Ai besohet se ka ushqyer luanin”, tha zëdhënësi, i cili nuk donte të përmendej.

Më parë u tha se Kato u përpoq ta joshte luanin në kafaz me ushqim, por nuk e mbylli derën që ndante dhomën ku ndodhej nga kafazi ku jetonte luani. Daily Mail.

Kato punoi në kopshtin zoologjik për 27 vjet dhe ishte kryesisht përgjegjës për të ushqyer luanët, tigrat dhe arinjtë.

“Na vjen shumë keq për gjithçka. I kërkojmë falje Katos dhe familjes së tij. Ne do të bëjmë çmos për të përmirësuar masat që diçka e tillë të mos ndodhë më kurrë”, tha administrata e kopshtit zoologjik.

Kopshti zoologjik do të qëndrojë i mbyllur derisa të përcaktohet se është i sigurt për vizitorët.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës