Lashuesit M270 lëshuan tetë raketa ATACMS me 8.000 bomba thërrmuese në një bazë ruse në Krime

Paketa e armëve thuhet se përfshinte një numër të vogël raketash me rreze të gjatë veprimi M39, të njohura gjithashtu si Sistemet e Raketave Taktike të Ushtrisë, ose "ATACMS". Të martën në mbrëmje, ushtria ukrainase qëlloi disa - ndoshta të gjitha - M39 ATACMS në një bazë të vetme ajrore ruse në Krimenë e pushtuar, raporton "Forbes".

Dëmi ishte i madh. Pamjet nga toka në bazën ajrore Jankoy, 160 kilometra në jug të vijës së frontit, konfirmuan se rusët kishin humbur të paktën katër sisteme raketore kundërajrore që i përkisnin baterisë së raketave tokë-ajër me rreze të gjatë S-400.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës pretendon se raketat goditën gjithashtu qendrën e kontrollit të sistemit S-400 dhe katër radarë të çmuar të mbrojtjes ajrore.

Sipas Qendrës së Ukrainës për Strategjitë e Mbrojtjes, një regjiment helikopterësh dhe tre skuadrone avionësh sulmues po ngrihen nga Dzhankoy.

Megjithatë, nuk është e qartë nëse ndonjë prej avionëve është dëmtuar apo shkatërruar mbrëmjen e së martës.

"Armiku po fsheh me kujdes numrin e avionëve të goditur," vuri në dukje Ministria e Mbrojtjes në Kiev.

Një video e publikuar nga ministria të enjten duket se tregon shtatë ose tetë avionë M39 që fluturojnë përgjatë qiellit të natës, ndoshta diku rreth qytetit të çliruar të Khersonit.

Çdo raketë, me një rreze veprimi prej 160 kilometrash, mbante gati një mijë bomba thërrmuese të madhësisë së granatës në trupin e saj 13 metra - që do të thotë se deri në 8.000 shpërthime individuale tronditën bazën ruse.

Ndërsa sistemet e raketave të artilerisë me lëvizshmëri të lartë të ushtrisë ukrainase mund të lëshojnë një M39 prej dy tonësh secili, M270 mund të lëshojë dy.

Duke pasur parasysh se ukrainasit priren të operojnë HIMARS dhe M270 të tyre në toga prej katër lëshuesve, ka të ngjarë që M270 të ketë kryer sulmin në Jankoj.

Sistemet e shpejta të lëvizshme të raketave HIMARS janë të dashurat e medias në Ukrainë, simbole të një prej avantazheve të pakta teknologjike që ushtria ukrainase ka ndaj ushtrisë ruse më të madhe dhe më mirë të financuar.

Veprimi i së martës ishte një shans i rrallë për M270 të rëndë që të shkëlqejë në dritën e vërtetë.

Ngarkesa e parë e M39-ve të SHBA-së mbërriti në Ukrainë vjeshtën e kaluar, disa javë përpara se financimi fillestar i SHBA-së për përpjekjet ushtarake ukrainase të fillonte të përfundonte.

Duke qenë se paketa e ndihmës përfshinte vetëm 20 apo më shumë M39, ka të ngjarë që paketa e vonuar e ndihmës e marsit – të cilën Shtëpia e Bardhë e pagoi me kursime të papritura nga një marrëveshje e mëparshme armësh për Ukrainën – përfshinte më pak municion. Është e mundur që të ketë pasur vetëm tetë raketa, dhe ajo togë e M270 i ka qëlluar të gjitha në Jankoy në një shpërthim zjarri.

Nëse dëmi do të ishte aq i keq sa pretendoi Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës, mund të ia vlente që të gjuante të gjithë M39-të.

Ukrainasit mund të ngushëllohen duke ditur se ka shumë të ngjarë që ata të marrin më shumë raketa ATACMS – potencialisht shumë më tepër.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës