Vitin e kaluar derdhëm lot, këtë vit askush nuk e përmend, qepa është kthyer në 30 denarë për kilogram

Arkivi i WC

Vitin e kaluar Maqedonia shpenzoi 4,02 milionë dollarë për importin e qepës, hudhrës dhe preshit, që paraqet një rritje prej 90 për qind në krahasim me vitin 2022, tregojnë të dhënat e Trend Economy. Në tregjet e gjelbra për momentin çmimet e qepëve janë me “fillim të ulët” – e verdha kushton 30 dhe 40 denarë, e e kuqja, e cila pothuajse nuk ekziston këtë vit, shitet për 100 denarë për kilogram. .

Maqedonia vitin e kaluar ka shpenzuar 4,02 milionë dollarë për importin e qepës, hudhrës dhe preshit, që paraqet një rritje prej 90 për qind në krahasim me vitin 2022, sipas të dhënave të uebsajtit ndërkombëtar Trend Economy. Rritja e daljeve devizore për qepën ka ardhur si pasojë e zvogëlimit të prodhimit botëror, sepse për pak nuk kemi nuhatur atë vendor dhe e gjithë kjo ka ndikuar që kjo perime vitin e kaluar të arrijë 120 denarë për kilogram! Amvisat maqedonase u lanë në lot nga çmimet në tregjet e gjelbra dhe në tregje, sepse në vitin 2023, qepa në Maqedoni u rrit për 150 për qind! Nga ana tjetër, pjesën më të madhe të importit të kësaj perime e ka bërë Serbia me pjesëmarrje prej 68 për qind (2,74 milionë USD), Holanda - 9,13 për qind (367 mijë USD) dhe Shqipëria - 7,4 për qind (298 mijë USD). Përveç këtyre furnitorëve kryesorë, tregjet tona kanë edhe qepë, hudhra dhe presh nga Franca, Kina, Italia dhe Turqia.

Për momentin, çmimet e qepës në tregjet e gjelbra janë me “fillim të ulët” - e verdha kushton 30 dhe 40 denarë, e e kuqja, e cila pothuajse nuk ekziston këtë vit, shitet për 100 denarë për kilogram. Mungesa e interesimit të fermerëve për mbjelljen e qepës vërehet përmes çmimit të lartë të një tufe qepë të re, e cila gjatë gjithë pranverës shitet për 60 denarë. Qepa nuk është një perime kapriçioze, është relativisht e lirë dhe nuk sjell shumë fitim, ndaj është zhdukur pothuajse plotësisht nga arat. Qytetarët e dinë tashmë se ashtu siç “vjen” patatja e Berovit nga Kroacia dhe Holanda, edhe qepa e Buçimit vjen nga fqinji verior.

Vitin e kaluar në qershor, kilogrami i qepës arriti deri në 100 denarë, ndërsa në vitin 2022 ky ishte ushqim që mund të blihej për më pak se 30 denarë (28,62). Sipas Sistemit Informativ të Tregut Bujqësor të Ministrisë së Bujqësisë, në gjysmën e parë të qershorit të këtij viti, qepa me shumicë ka qenë rreth 25 denarë, ndërsa mesatarja e shitjes me pakicë nga 30 deri në 40 denarë. Në disa tregje ofrohet për 23 denarë, që është 80 për qind ulje në krahasim me çmimet e vitit të kaluar. Në vitin 2020 dhe 2021, kjo perime është shitur mesatarisht me çmim prej gati 18 denarë për kilogram.

- E keqja në këtë rast është se prodhimi i qepës është shumë i keq për vitin e dytë për shkak të shirave që kanë rënë në kohën e gabuar. Kjo shkatërroi plantacione të mëdha jo vetëm në vendin tonë, por edhe në mbarë Evropën dhe është e pashmangshme që të shtrenjtohet në treg – thonë fermerët.

Maqedonia vitin e kaluar ka shpenzuar gati 1 miliard euro për importe ushqimore, që tregon një rritje prej 88 për qind në 10 vitet e fundit. Vetëm 20 për qind e ushqimit dhe lëndëve të para në industrinë përpunuese prodhohen në shtëpi dhe ne jemi të varur nga importi për 80 për qind. Edhe fermerët që kanë sipërfaqe më të mëdha dhe vëllim më serioz të prodhimit të produkteve bujqësore po e zvogëlojnë prodhimin për shkak se nuk ka kush të punojë, ndonëse rrogat ditore variojnë nga 2.500 deri në 3.000 denarë në ditë për 8 orë pune + ushqim, shkruan Portali Zemjodelie.mk.

Pas 35 vitesh kryqëzim, është shpikur një qepë që nuk të bën të qash

Një varietet i ri i markës, qepa e ëmbël pa lot, ka filluar të shitet në SHBA dhe MB. Varieteti i ri i zhvilluar nga kompania "BASF" mbërriti në raftet e supermarketeve në Gjermani vitin e kaluar, pasi u vu në dispozicion të konsumatorëve në Itali në dhjetor 2021.

Blerësit në Britaninë e Madhe dhe Francë morën gjithashtu varietetin e ri të qepëve Sounion, i cili është gjithashtu i disponueshëm në Kanada dhe Spanjë. Pas më shumë se 35 vitesh kultivim, duke kryqëzuar varietete të ndryshme, u krijua një varietet i ri qepësh i markës, i cili nuk të bën të qash kur e presësh. Ky varietet i ri ka edhe veçori të tjera, tha kompania.

Me kalimin e viteve, shumë njerëz janë përpjekur të gjejnë një mënyrë për të mos qarë gjatë prerjes së qepëve, duke ngrirë, zhytur në ujë…

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës