Leipzig paguan 10 milionë euro për një drejtor të ri sportiv

Max Eberl është drejtori sportiv i Borussia Mönchengladbach/foto: EPA-EFE/Arne Dedert/

Klubi gjerman i Bundesligës Leipzig është në negociata me drejtorin sportiv të Borussia Mönchengladbach, Max Eberl, për të cilin është gati të paguajë dëmshpërblim deri në 10 milionë euro.

Eberl, i cili prej 23 vitesh është pjesë e drejtimit të Borussia Mönchengladbach, "prodhoi" shumë lojtarë të mëdhenj, shiti shumë lojtarë për para të mëdha, u tërhoq nga futbolli në janar të këtij viti për shkak të problemeve mendore, por tani dëshiron të kthehet në Leipzig.

Skuadra, e cila është në pronësi të Red Bull, është në negociata përfundimtare me Eberl, të cilin e shohin si drejtorin e ardhshëm sportiv dhe për të nënshkruar me të janë gati të paguajnë deri në 10 milionë euro për Borussia Mönchengladbach.

Arsyeja për këtë është se Eberl ka kontratë me Borussia deri në vitin 2026.
Nëse ky transferim realizohet, do të jetë më i shtrenjti kur bëhet fjalë për drejtorët sportivë në Bundesligë.

Video e ditës