Leyen njoftoi një konferencë të BE-së për kthimin e fëmijëve ukrainas nga Rusia

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, njoftoi mbrëmë se Bashkimi Evropian do të organizojë një konferencë për të siguruar kthimin e fëmijëve ukrainas që u dërguan në Rusi gjatë luftës.

- Ajo që po ndodh atje është një kujtim i tmerrshëm i kohërave më të errëta në historinë tonë, për të dëbuar fëmijët. Ky është një krim lufte, tha Leyen në fund të ditës së parë të Samitit dyditor të BE-së në Bruksel.

Ajo shtoi se në partneritet me Kievin, së bashku me kryeministrin polak Mateusz Morawiecki, ajo nisi një iniciativë për riatdhesimin e fëmijëve "të rrëmbyer nga Rusia".

- Për këtë do të organizojmë një konferencë. Ne duam të ushtrojmë presion ndërkombëtar për të marrë të gjitha masat e mundshme për të gjetur ata fëmijë, tha Leyen.

Ajo shtoi se qëllimi i BE-së është të ndihmojë organet e OKB-së dhe organizatat përkatëse ndërkombëtare të marrin informacion më të mirë dhe më të plotë për fëmijët që u deportuan në Rusi, që përfshin fëmijët që më vonë u birësuan ose u transferuan në familjet kujdestare ruse.

Javën e kaluar, Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi ​​një urdhër arresti për presidentin rus Vladimir Putin për akuzat për krime lufte për mbikëqyrjen e dëbimit të fëmijëve ukrainas.

ICC lëshoi ​​gjithashtu një urdhër arresti për Maria Alekseevna Lvova-Belova, Komisionere për të Drejtat e Fëmijëve në Zyrën e Presidentit të Rusisë, me akuza të ngjashme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës