Lajçak pretendon se Kosova e ka pranuar në parim propozimin e BE-së

Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lajçak, është shprehur sot i kënaqur që Kosova në parim e ka pranuar propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy palëve.

“Më vjen mirë që Kosova e pranoi në parim propozimin e BE-së. Ne do të vazhdojmë bisedimet tona në një takim të nivelit të lartë”, njoftoi Lajçak në Twitter.

Përfaqësuesi i lartë i BE-së shtoi se të hënën në Prishtinë dhe Beograd ka biseduar me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, kryenegociatorin Besnik Bislimi, e më pas me presidentin serb Aleksandar Vuçiq dhe me kryetarin e Zyrës për Kosovë e Metohi të Qeveria e Serbisë, Petar Petkoviq.

Dje, pas takimit me Lajçakun, Vuçiq ka shkruar në Instagram se kanë pasur një “bisedë të hapur dhe miqësore”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës