Lajçak me detaje nga marrëveshja: “Serbia nuk do ta kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare”

Miroslav Lajçak dhe Aleksandar Vuçiq
Miroslav Lajcak dhe Aleksandar Vuçiq / 25 gusht 2022 / Foto: EPA-EFE/DIMITRIJE GOLL

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian (BE) për dialogun ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, Miroslav Lajçak ka thënë se marrëveshja mes Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuќi. dhe kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti paraqet një pikë kthese në procesin e normalizimit të marrëdhënieve.

“Tani të dyja palët duhet të zbatojnë të gjitha nenet e marrëveshjes për rrugën drejt normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, tha Lajçak në një intervistë për Radion Evropa e Lirë.

Këtu përfshihet neni katër, i cili thotë se Serbia nuk do ta kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare, theksoi Lajçak dhe shtoi se Kosova ka për obligim që menjëherë të fillojë zbatimin e marrëveshjes për themelimin e Bashkësisë së Komunave me shumicë serbe në Kosovë.

Lajçak pranoi se në parim BE-ja kishte një plan më ambicioz, i cili përfshinte nënshkrimin e një marrëveshjeje dhe draft aneksin me afate kohore dhe detyra të qarta.

Sipas tij, liderët nuk kanë mundur të bien dakord për çdo pikë dhe ka pasur refuzim të presidentit serb për nënshkrimin e dokumentit, kështu që propozimi fillestar është ndryshuar.

Lajçak paralajmëroi një takim shumë shpejt të negociatorëve kryesorë të Serbisë dhe Kosovës, për të filluar punën për zbatimin e dispozitave të marrëveshjes së arritur më 18 mars në Ohër.

“Ne tashmë kemi filluar procedurat e brendshme në BE për të zyrtarizuar këtë faktor për futjen e asaj pjese të agjendës së BE-së për Serbinë dhe Kosovën dhe si hap i radhës në dialog do të ftoj negociatorët kryesorë në Bruksel dhe do të diskutojmë. hapat e zbatimit, në mënyrë që të sigurohemi që të kemi një marrëveshje për këtë”, theksoi Lajçak.

Çështja që u përmend shpesh në diskursin publik ishte nënshkrimi i marrëveshjes, tha Lajçak, duke shpjeguar se propozimi i BE-së si ndërmjetës ishte nënshkrimi i dokumenteve.

“Vuçiq e bëri fare të qartë se ai nuk ishte në gjendje ta nënshkruante këtë dokument dhe përmendi kufizimet kushtetuese, kështu që ne ramë dakord që dokumenti të zyrtarizohet përmes deklaratës së përfaqësuesit të lartë të BE-së, Josep Borrell”, dhe kjo është plotësisht në përputhje me praktikën juridike ndërkombëtare, theksoi Lajçak.

Ai theksoi se kjo do të thotë se ky dokument është detyrues, zyrtar dhe formal, kështu që të gjitha spekulimet se a është i vlefshëm apo jo janë të pakuptimta.

Ai shpjegoi se do të formohet një Komitet i Përbashkët për të monitoruar, vlerësuar dhe raportuar mbi zbatimin dhe do të kryesohet nga BE-ja.

“Është një nga elementët e aneksit ku thamë se brenda 30 ditëve do të ngrihet ky këshill i përbashkët mbikëqyrës. Tani po punohet intensivisht në përcaktimin e detyrës për këtë komision të përbashkët mbikëqyrës”, tha Lajçak dhe tha se si Kosova, ashtu edhe Serbia do të jenë pjesë e atij komisioni.

Lajçak ka treguar se BE-ja do t'i informojë vendet anëtare, në mënyrë që përparimi në rrugën e BE-së për Kosovën dhe Serbinë të varet nga zbatimi i dispozitave të kësaj marrëveshjeje dhe aneksit.

Ai përsëriti se BE-ja ka planifikuar afate shumë specifike në dokumentin fillestar, por tani nuk dëshiron t'i imponojë ato në të dyja palët.

“Duhet të biem dakord për këtë kur të takohemi, por nuk është sekret”. “Ne kemi thënë shumë herë se duam ta përfundojmë këtë proces gjatë mandatit të lidershipit aktual të BE-së, Komisionit Evropian dhe administratës amerikane”, theksoi Lajçak.

Në vitin e ardhshëm do të ketë një realitet të ri politik, zgjedhje në Evropë dhe SHBA dhe do të ketë më pak vëmendje dhe përkushtim, theksoi Lajçak.

Besoj se kemi kohë të mjaftueshme për të përfunduar me sukses këtë proces dhe për të zbatuar dispozitat e kësaj marrëveshjeje, por gjithçka varet nga përkushtimi i palëve, përfundoi Lajçak.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës