Lajçak nga sot në një vizitë treditore në Kosovë

Miroslav Lajçak / Foto: EPA-EFE / NEMANJA JOVANOVIC

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Kosova dhe Serbia dhe çështje të tjera rajonale në Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak sot do të arrijë në Kosovë për një vizitë zyrtare treditore, njofton MIA nga Prishtina.

Zyra e BE-së në Kosovë dje përmes një komunikate për media ka njoftuar se Lajçak do të takohet me kryeministrin Albin Kurti, si dhe me liderët e partive kryesore opozitare dhe me përfaqësues të komunitetit ndërkombëtar në vend.

Sipas deklaratës, gjatë qëndrimit në Kosovë, një përfaqësues i BE-së planifikon të vizitojë qytetin e Prizrenit dhe pjesën veriore të vendit, të banuar me shumicë serbe, ndërsa një fjalim para mediave është caktuar për të mërkurën, më 29 qershor.

Vizita e Lajçak vjen pasi Prishtina dhe Beogradi e adoptuan atë në Bruksel të martën e kaluar, 21 qershor. Udhërrëfyesi për zbatimin e energjisëе kontratësi nga 2013 dhe 2015.

Video e ditës