Lajçak dhe Escobar javën e ardhshme në Beograd dhe Prishtinë

Escobar dhe Lajçak në Beograd / Foto: Screenshot / Tanjug

Përfaqësuesit specialë të BE-së dhe SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak dhe Gabriel Escobar, do të vizitojnë Prishtinën dhe Beogradin në fillim të javës së ardhshme, njoftoi Radio Evropa e Lirë (RSE), duke cituar burime diplomatike në Bruksel.

Lajçak, përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, dhe Escobar, i dërguari special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, do të vizitojnë të hënën dhe të martën.

Burimet theksojnë se vizita e tyre do të ketë dy qëllime, e para prej të cilave është gjetja e një zgjidhje për daljen nga situata aktuale që rrezikon të rrezikojë gjithçka që BE-ja e konsideron të suksesshme në dialog. Kjo do të thotë se fokusi do të jetë kryesisht në uljen e tensioneve dhe në veprimet bazuar në atë që u propozua dje në Moldavi.

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Josep Borrell, tha se për Kosovën dhe Serbinë janë “tri kërkesa të qarta” – zgjedhjet në veri të Kosovës, sigurimi i pjesëmarrjes së serbëve të Kosovës në procesin zgjedhor dhe fillimi. punojnë në krijimin e një Bashkësie të komunave me shumicë serbe në kuadër të dialogut të sponsorizuar nga BE-ja.

Liderët e Gjermanisë dhe Francës, Olaf Scholz dhe Emmanuel Macron, dje në Moldavi, në margjinat e samitit të komunitetit politik evropian, kërkuan nga presidentët e Kosovës dhe Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe Vjosa Osmani, që të mbahen zgjedhjet e reja lokale në katër. komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës, me pjesëmarrjen e serbëve.

Një tjetër synim i Lajçakut dhe Escobarit do të jetë vazhdimi i punës në serinë e hapave për zbatimin e Marrëveshjes për Rrugën e Normalizimit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, e arritur në Bruksel më 27 shkurt dhe aneksin e zbatimit të saj, për të cilin liderët e të dyja palëve ranë dakord. 18 mars në Ohër.

Bashkimi Evropian e vlerësoi arritjen e asaj Marrëveshjeje si “kalim nga faza e menaxhimit të krizës në fazën e normalizimit”, por BE-ja tani është sërish e fokusuar në menaxhimin e krizës, për shkak të përshkallëzimit të situatës në veri të Kosovës në ditëve të fundit.

Perëndimi ka fajësuar kryesisht autoritetet në Prishtinë për përshkallëzimin në veri të Kosovës, duke këmbëngulur që kryetarët e sapozgjedhur shqiptarë të hyjnë në ndërtesat e qeverisjes lokale në veri të Kosovës, kundërshtuar nga serbët vendas që bojkotuan masivisht zgjedhjet e 23 prillit.

Diplomatët në BE theksojnë se duhet të sigurohet që tensionet e fundit në veri të Kosovës të mos e rrezikojnë marrëveshjen e arritur dhe bëjnë thirrje për ulje të menjëhershme dhe të pakushtëzuar të tensioneve dhe kthimin e palëve në dialog dhe proces të normalizimit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës