Kualifikimi në Champions League: PSV më mirë se Monaco, një kthesë e Dynamo Kyiv

Lojtarët e PSV-së festojnë fitoren ndaj Monakos/foto: EPA-EFE/Olaf Kraak

Lojtarët e PSV Eindhoven dhe Dynamo Kyiv ishin të fundit që siguruan një vend në play-off për t'u kualifikuar në Ligën e Kampionëve pasi duhej të luanin shtesë kundër Monakos dhe Sturm përkatësisht.

PSV eliminoi Monacon 3:2 në ndeshjen e dytë pas kohës shtesë, pasi ishte 90:2 në 2 minutat e rregullta dhe ndeshja e parë në Monte Carlo gjithashtu përfundoi pa fitues (1:1).

PSV kaloi në epërsi me Wehrmann në minutën e 21-të, por Monaco e ktheu tabelën me golat e Maripan në minutën e 58-të dhe Ben Yedder në minutën e 70-të. Holandezët arritën të barazojnë në minutën e 89-të me Gutierrez, dhe më pas në minutën e 109-të me golin e Luc de Jong-ut për të fituar dhe për të siguruar një vend në play-off për Champions League.

Dynamo e Kievit me dy gola në kohën shtesë pas 15 minutash arriti të kthejë kthesën dhe ta eliminojë me 1:2.
Ndeshja e parë përfundoi me 1:0 për ekipin ukrainas, ndërsa Sturm e anuloi humbjen me golin e Hoylund në minutën e 27-të dhe me atë rezultat përfundoi pjesa e rregullt.

Megjithatë, në kohën shtesë, Dynamo fillimisht barazoi në minutën e 97-të me anë të Vyvcharenko, dhe Tsygankov shënoi golin e fitores në minutën e 112-të për një vend në play-off.

Në play-off për kualifikueset e Champions League, Dynamo Kyiv do të luajë kundër Benfica-s, ndërsa PSV-ja kundër Rangers.