Kualifikimi në Champions League: Humbja minimale e Ademi dhe Ristovski në Norvegji, Bardi debutoi me Trabzonspor.

Arijan Ademi dhe Dinamo e Zagrebit të mposhtur në ndeshjen e parë të play-off-it për kualifikimin në LLS/foto: EPA-EFE/Mats Torbergsen

Reprezentuesit e Maqedonisë, Stefan Ristovski dhe Arijan Ademi, kanë përjetuar humbje minimale prej 1:0 në vizitën në Bodo/Glimt në ndeshjen e parë të play-off-it për kualifikim në fazën grupore të Ligës së Kampionëve. Kampioni norvegjez e kurorëzoi ndeshjen më të mirë në pjesën e parë me golin e Pellegrinos në minutën e 37-të. Ademi dhe Ristovski luajtën të gjitha 90 minutat për Dinamon e Zagrebit.

Enis Bardi luajti minutat e para për skuadrën e re, kampionin turk Trabonspor, i cili u mposht 2:1 në ndeshjen si mysafir ndaj Kopenhagës, pikërisht në kualifikimin për t'u kualifikuar në Champions League.

Bardi nuk ishte pjesë e ekipit të parë, por hyri në lojë në minutën e 58-të në vend të Siopis, dhe atë në momentet kur Kopenhageni kishte epërsi 2:0 me golat e Claesson dhe Lerager. Në fund Trabzonspor arriti të reduktojë me Bakasetas në minutën e 79-të.

Në Glasgow në stadiumin “Ibrox”, Rangers dhe PSV Eindhoven zhvilluan një ndeshje spektakolare që u mbyll me katër gola të shënuar (2:2). Skuadra skoceze ishte më e mirë në fushë, madje kishte “ndihmë” edhe nga portieri i vizitorëve Benitez i cili bëri një goditje të madhe, por megjithatë lojtarët e PSV-së arritën të luftojnë për një rezultat pozitiv para ndeshjes së kthimit të javës së ardhshme që do të luajnë përballë. të spektatorëve të tyre.

PSV kaloi në epërsi me golin e Sangare në minutën e 37-të, por vetëm tre minuta më vonë Rangez barazoi me Çolak.

Në minutën e 70-të, Lawrence ka realizuar një goditje dënimi nga rreth 30 metra dhe portieri i PSV-së Benitez ka reaguar në mënyrë të dëshpëruar dhe topi i ka rënë nga duart dhe ka përfunduar në rrjetën e tij.

Megjithatë, skuadra holandeze vetëm tetë minuta më vonë arriti të shënojë gol me anë të Obispo për 2:2 finale.

Video e ditës