Kuzeska: VMRO-DPMNE po godet xhepin e qytetarëve përmes pushtetit lokal

Bogdanka Kuzeska, zëdhënëse e LSDM-së / Foto: LSDM
Zëdhënësja e LSDM-së, Bogdanka Kuzeska, sot në një konferencë për media deklaroi se kanë kaluar një vit e gjysmë nga mandati i kryetarëve të komunave të VMRO-DPMNE-së, periudhë në të cilën i gjithë opinioni e pa, siç tha ajo, paaftësinë e tyre.
Mbi 40 kryetarë komunash nga VMRO-DPMNE deri më tani nuk kanë realizuar asnjë projekt të rëndësishëm, kapital për komunat dhe qytetarët, madje kanë ndërprerë projektet e trashëguara nga kryetarët e LSDM-së. Por prandaj kryetarët e kryetarit pikant Hristijan Mickoski nuk e kanë problem t'i obligojnë komunat dhe të godasin xhepat e qytetarëve. Pas komunave të Aeroportit, Gazi Babës dhe Butelit, dhe Prilepi po përgatitet të emetojë një obligacion miliona euro për ndërtimin e rrethrrotullimit, pasi godet xhepat e qytetarëve, duke i ngritur çmimet e shërbimeve komunale, ujit dhe parkingut. Qytetarët e Ohrit, Shtipit dhe Manastirit, si dhe Komuna e Velesit, paguajnë shërbimet komunale dukshëm më të shtrenjta, por kjo nuk është pengesë që Ndërmarrja Publike e kësaj komune, PUK Derven, të shpenzojë mbi 28 milionë denarë apo të pabesueshme mbi 450.000 mijë euro për punësim të përkohshëm, tha Kuzeska.
Ajo shtoi se edhe kryetarët e Gazi Babës, Aeroportit, Koçanit, Ilindenit këtë vit do të shpenzojnë miliona euro për strehimin e stafit partiak nëpër komuna...
Kjo respekton performancën e kryetarëve të komunave nga radhët e VMRO-DPMNE-së. Përderisa LSDM-ja merr masa për të ndihmuar dhe përkrahur qytetarët, VMRO-DPMNE përmes pushtetit lokal që udhëheq godet xhepat e qytetarëve dhe kujdeset vetëm për interesat e biznesit të individëve. Ky është një ndryshim i madh dhe i qartë. Kryetarët nga VMRO-DPMNE janë zhgënjimi më i madh për qytetarët. Pritet që individë dhe parti të caktuara si Hristijan Mickoski dhe VMRO-DPMNE të përdorin gënjeshtra dhe manipulime për një rëndësi të tillë për shtetin. Këtu bëhet fjalë për dy koncepte, njëri është anëtarësimi i plotë në Union, tjetri është regres i procesit dhe rrjedhimisht i shtetit. Për pjesën e parë të pyetjes, së shpejti do të ketë një grup ekspertësh për formulim dhe ftojmë të gjithë të përfshihen dhe të marrin pjesë në reformat që çojnë në anëtarësimin e vendit në BE.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës