Kurti për njohjen e Kosovës nga Serbia: Duhet të rritet presioni nga Perëndimi, mund të sjellë rezultate

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti tha se presioni shtesë nga Perëndimi mund të sjellë rezultate për çështjen e njohjes së Kosovës nga Serbia. I pyetur nëse Perëndimi ushtron mjaftueshëm presion ndaj Beogradit për ta njohur Kosovën, Kurti tha se duhet të bëhen më shumë përpjekje ndërkombëtare në këtë drejtim.

“Kjo është një pyetje shumë e mirë. Mendoj se është e nevojshme të bëhet më shumë presion mbi Beogradin, sepse Beogradi ka dëshmuar se e kupton më së miri këtë gjuhë. Serbia nuk është një vend demokratik. Atje, qeveria ushtron shumë presion mbi popullin e saj. Aty nuk pranojnë pluralizmin politik, nuk respektojnë të drejtat e njeriut dhe ligji nuk qeveris politikën, por politikën mbi ligjin. Prandaj, vetëm një përpjekje e përbashkët, me presion shtesë si nga Brukseli, ashtu edhe nga Uashingtoni, por do të thosha veçanërisht nga Berlini, Parisi dhe Roma, mund të sjellë rezultate”, tha Kurti të martën në një intervistë për programin e mëngjesit të Top Channel Albania.

“Kjo është e nevojshme, sepse autokratët e kuptojnë bujarinë dhe mirësinë si frikë apo dobësi në anën tjetër. “Çfarëdo që Bashkimi Evropian apo Shtetet e Bashkuara të Amerikës t’i thonë Beogradit tani, ata do të jenë mjaft të guximshëm të kërkojnë më shumë, të mos heqin dorë nga Kosova dhe të marrin fonde nga Bashkimi Evropian”, ka shtuar Kurti.

Kreu i qeverisë së Kosovës ka përsëritur se Serbia merr fonde nga BE-ja, armë nga Rusia dhe investime nga Kina. Ai tha se në këtë mënyrë Serbia arrin të fitojë tolerancën e SHBA-së.

“Serbia në veçanti synon që në këto dy vite të marrë para nga Bashkimi Evropian, armatim nga Rusia, investime nga Kina dhe tolerancë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Pra, do të jetë ulur në katër karrige në një farë mënyre,” tha ai.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës