Kurti tashmë ka vendosur të formojë Bashkësinë e Komunave Serbe, thotë ish-lideri i Vetëvendosjes.

Foto: Dukagjini TV / Kosovë

Ish-kryetari i partisë së Albin KurtiLëvizja Vetëvendosje, Visar Imeri, i cili tani punon si analist politik, tha sonte se kryeministri i Kosovës tashmë ka vendosur që të formohet Komuniteti i Komunave me Shumicë Serbe (CMU) dhe se gjashtë kushtet që Kurti vendosi për formimin e ZSO-së, thonë pikërisht këtë.

Imeri ka vlerësuar se kjo është “rruga e vetme që e çon Kosovën përpara dhe Kurti e ka të qartë këtë”.

Kurti e kuptoi se nuk kishte rrugëdalje tjetër përveç krijimit të Komunitetit”. Është shpresa e të gjithëve ne që kjo të hapë rrugën për përfundimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Gjithashtu shpresojmë që ky përfundim i dialogut të jetë i dobishëm për Republikën e Kosovës”, tha Imeri për TV “Dukagjini”.

Më parë, drejtori i Institutit të Kosovës për Politika Evropiane, Demush Shasha, sot ka vlerësuar se gjashtë kushtet për themelimin e Bashkësisë së Komunave me shumicë serbe (ZSO), të cilat i ka paraqitur kryeministri Kurti, janë “improvizim dhe sensacion aktual politik”.

“Mënyra se si ka vepruar kryeministri duke i futur nga qielli këto gjashtë shtete në cirkun politik vetëm sa ka thelluar ndasitë mes palëve për këtë çështje”. shkruajti Shasha në Facebook. Ai shtoi se ishin dy gjëra që lanë një “shije të keqe” për mënyrën e paraqitjes së gjashtë kushteve.

Sipas tij, kryeministri i paraqiti kushtet në kuadër të përballjes aktuale me opozitën dhe jo si produkt i një procesi serioz politik që synon kthimin e parimeve politike në politikë shtetërore. Shasha po ashtu thotë se Kurti duhet të informojë liderët e opozitës dhe të fillojë një dialog konfidencial për të shkëmbyer mendime.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës