Kurti: Serbët që dhanë dorëheqjen për të aplikuar në konkurse për punësim

Tubimi i serbëve në Kosovë / Foto: MPB

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë se serbët të cilët në fillim të këtij muaji kanë dhënë dorëheqje nga institucionet shtetërore dhe vendore dhe të cilët dëshirojnë të kthehen në vendet e tyre të punës, duhet ta bëjnë këtë duke aplikuar në konkurse për punësim.

Duke iu përgjigjur kërkesës së kreut të opozitës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, për të filluar dialogun për kthimin e serbëve në punë, Kurti tha sot në Kuvend se tërheqja e tyre nga institucionet është bërë në mënyrë politike. mënyrë dhe prandaj kthimi nuk mund të bëhet me thirrje politike, por në mënyrë profesionale.

Dorëheqjet e tyre ishin politike. Çdo letër dorëheqje kishte të njëjtin tekst. Të gjithë dhanë dorëheqjen për arsye morale. Aty ku ka vakum duhet të ketë aplikime të reja. Kushdo që dëshiron punë duhet të aplikojë në mënyrë profesionale, tha Kurti.

Serbët e Kosovës u larguan nga institucionet për shkak të njoftimit të Prishtinës zyrtare se do të ndëshkojë ata që nuk i zëvendësojnë targat e Serbisë me targa të Kosovës. Me kërkesë të faktorit ndërkombëtar, mbi të gjitha të ambasadorit amerikan në vend, Jeffrey Hovenier, qeveria Kurti javën e kaluar hoqi dorë nga vendosja e gjobave, me Beogradin që u zotua se nuk do t'i pajis më automjetet në veri të Kosovës me targa me akronime serbe. qytetet kosovare.

Në Kuvendin e Kosovës sot po diskutohet për interpelancën e dorëzuar nga opozita për Kurtin dhe për trajtimin e tij të situatës në vend të shkaktuar nga kriza e targave.

Video e ditës