Kurti: Serbët të kthehen në institucione, të marrin pjesë në zgjedhje

Albin Kurti/Foto: Armend NIMANI / AFP / Profimedia

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti u bëri thirrje serbëve që të regjistrohen për zgjedhjet në katër komuna në veri të Kosovës, të parapara për 23 prill, duke kujtuar se e mërkura është dita e fundit për regjistrim.

“Është e rëndësishme që të gjithë ata që duan të merren me politikë në nivel komunal në katër komunat në veri [të Kosovës], ata që duan të përfaqësojnë politikisht interesat e qytetarëve, në këtë rast të pakicës serbe, të përdorin orët e fundit dhe po regjistrohen për të marrë pjesë në zgjedhjet e 23 prillit”, tha ai.

Kurti u ka bërë thirrje serbëve që të aplikojnë për hyrje në institucionet e Kosovës, transmeton Tanjug.

“Unë nuk i kam thirrur që të kthehen në institucionet [e Kosovës], por kam vazhduar t’i thërras të gjithë ata që janë të interesuar jo vetëm për politikën, por edhe për shërbimet publike, si policia, shëndetësia, arsimi...”, tha ai. dhe shtoi se "të gjithë serbët kanë të drejtë për këtë."

Kurti tha se nuk mund t'i thotë "ai që hodhi uniformën e Republikës së Kosovës dhe as atij që mori urdhra në Beograd pas dorëheqjes" të kthehet në institucionet e Kosovës.

Kurti pohon se sipas informacioneve që ka nga Ministria e Brendshme e Kosovës, “serbët janë gjithnjë e më të interesuar për pjesëmarrje në institucionet e Kosovës”, madje edhe për “ndërrimin e targave”.

Të martën në takim me ambasadorin e SHBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, përfaqësuesit e Listës Serbe kanë ripërsëritur se nuk do të marrin pjesë në zgjedhjet e 23 prillit deri në plotësimin e kërkesave që i kanë shkaktuar largimin e tyre nga institucionet e Kosovës. dmth. deri në formimin e Bashkësisë së Komunave Serbe (ZSO) dhe deri në tërheqjen e njësive speciale policore nga veriu i Kosovës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës