Kurti u mburr: Për tre vjet kemi dyfishuar investimet e huaja në Kosovë

Albin Kurti / Foto EPA-EFE/ARBEN LLAPASHTICA

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka deklaruar se synimi i tij është tërheqja e investimeve të huaja direkte për të sjellë punësim cilësor dhe vlerë të lartë, duke shtuar se investimet në tri vitet e fundit që kur ai ka qenë në pushtet janë rritur dukshëm, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Prishtina.

Në mbledhjen e sotme të parë të Këshillit Kombëtar për Ekonomi dhe Investime, Kurti tha se në tre vitet e fundit investimet e huaja direkte janë dyfishuar, po ashtu edhe eksportet.

“Ne synojmë të tërheqim investime të huaja direkte që sjellin punësim me vlerë dhe cilësi të lartë për qytetarët tanë. Në këtë drejtim, qeveria jonë ka ndërtuar një bazë të mirë për përmirësime të mëtejshme. Vetëm në tre vitet e fundit janë dyfishuar investimet e huaja direkte si dhe eksportet”, tha Kurti.

Sipas një komunikate nga zyra e tij, kryeministri i Kosovës tha se raporti ndërmjet eksporteve dhe importeve është rritur nga pothuajse 1 në 9 sa ishte më parë, në edhe më të mirë se 1 me 6.

– Vazhdimi i këtij rrugëtimi të suksesshëm kërkon angazhim të palëkundur. I tillë është përkushtimi ynë për një mjedis biznesi që jo vetëm lehtëson dhe inkurajon funksionimin e ndërmarrjeve brenda dhe jashtë vendit, por edhe inkurajon inovacionin dhe konkurrencën, tha Kurti.

Kryeministri i Kosovës tha se qeveria e tij ka krijuar një mjedis të barabartë investues për të gjithë përmes ndërhyrjeve legjislative.

- Ne kemi vendosur si prioritet të lartë reformën e kuadrit ligjor dhe rregullator, për të minimizuar barrën administrative dhe për të siguruar një mjedis të barabartë për të gjithë. Kjo përfshin stimujt fiskalë për sektorët kyç dhe investimet në infrastrukturë dhe arsim, për të përgatitur fuqinë punëtore të Kosovës për sfidat e ardhshme. Qeveria jonë është fokusuar në lidhjen e tregut të punës me arsimin dhe aftësimin profesional, tha Kurti.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës