Kurti: Vendimi për regjistrimin e automjeteve është në përputhje me Kushtetutën e Kosovës

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti në një konferencë të përbashkët për shtyp me Jens Stoltenberg / 17 gusht 2022 / Foto: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka mbajtur një takim me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, ku ka mbrojtur vendimin me të cilin kërkohet që banorët serbë të Kosovës t'i ndërrojnë targat e automjeteve të tyre, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Brukseli.

Targat e regjistrimit dhe dokumentet personale ishin ndër arsyet kryesore të përshkallëzimit të tensioneve në Kosovë në fund të korrikut. Vendimi është marrë nga qeveria e Kosovës në përputhje me Kushtetutën dhe ligjet e saj.

I pyetur nëse është i gatshëm të ndryshojë vendimin në tavolina, Albin Kurti ka shpjeguar se ai është legjitim dhe ligjor dhe i pranueshëm për Serbinë. Targat e vjetra të regjistrimit datojnë në fund të viteve 2018, tha Kurti, por që nga janari XNUMX, Beogradi është zotuar të ndalojë prodhimin e regjistrimeve serbe për banorët e Kosovës. Qeveria e Kosovës kërkon nga të gjithë banorët e Kosovës që të regjistrojnë automjetet e tyre në RKS.

“Kemi filluar një fushatë për të informuar të gjithë qytetarët serbë, kemi krijuar edhe përfitime financiare, kur të ndryshojnë targat nuk duhet të paguajnë akcizë, as TVSH, do të vazhdojmë me fushatën dhe do të vazhdojmë me ndryshimin e pjatat. “Vetë Serbia është pajtuar për këtë në janar të vitit 2018 kur tha se nuk do të prodhojë më tavolina të tilla dhe nuk do t'i detyrojë serbët t'i përdorin ato”, tha kryeministri i Kosovës.

Ai shtoi se ky vendim është marrë në përputhje me ligjin dhe Kushtetutën e vendit të tij, si dhe në përputhje me premtimet e Serbisë.

“Ne nuk shohim rrugëdalje, kjo është për të mirën e të gjithëve, që çdo gjë të jetë legjitime dhe legale në vendin tonë”, tha Kurti.

Albin Kurti dhe Jens Stoltenberg në një konferencë të përbashkët për shtyp në Bruksel, Belgjikë / 17 gusht 2022 / Foto: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Lidhur me akuzat serbe për përndjekje selektive të banorëve serbë të Kosovës nën petkun e krimit të organizuar, kryeministri i Kosovës i hodhi poshtë këto akuza dhe theksoi se policia e Kosovës punon profesionalisht dhe ndjek krimin e organizuar pa dallim etnie, pasi etnikët ndiqen dhe arrestohen edhe shqiptarët. në aksionet kundër krimit të organizuar, tha ai.

Kurti ka përsëritur se vendi i tij dëshiron të bëhet anëtar i Aleancës së NATO-s, por është gjithashtu i vetëdijshëm se katër vende anëtare të Aleancës nuk e njohin Kosovën.

“E di që janë katër shtete që nuk e njohin pavarësinë, unë gjithmonë punoj shumë dhe insistoj në atë që është e drejtë dhe e nevojshme”, tha kryeministri Kurti.

Gjatë konferencës për media, ai sjelljen e Serbisë e quajti shkatërruese. Kosova, tha ai, është një vend demokratik që po punon për të përmbushur të gjitha standardet profesionale të NATO-s.

“Kërcënimet dhe rreziqet me të cilat po përballet NATO ndjehen edhe në vendin tonë, kjo është arsye për të qenë të kujdesshëm ndaj qasjes destruktive të fqinjit verior në rajon nën ndikimin e Rusisë”, tha ai.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, nga ana e tij ka përsëritur se NATO është e gatshme të ndërhyjë në Kosovë nëse ka përshkallëzim, por se për momentin situata është paqësore. Ai u bëri thirrje të dyja palëve që të përmbahen nga provokimet dhe retorika nxitëse.

Presidenti serb dhe kryeministri i Kosovës këto dy ditë po qëndrojnë në Bruksel, ku do të zhvillojnë një raund të ri negociatash nën kujdesin e BE-së, disa javë pas përshkallëzimit dhe tensioneve në veri të Kosovës.

Video e ditës