Kurti: Nuk kam marrë argumente adekuate për themelimin e Bashkësisë së Komunave Serbe

Albin Kurti / Foto: EPA-EFE / VALDRIN XHEMAJ

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti beson se propozimi evropian është një bazë e mirë për një marrëveshje me Serbinë dhe se është i gatshëm të diskutojë marrëveshjet e arritura në Bruksel, por tha se nuk ka marrë argumente adekuate për themelimin e Bashkësisë së Komunave Serbe (CMU). raportuar mediat e Kosovës.

Kurti tha se “nuk mendon se është e nevojshme krijimi i JSO-së, por është i gatshëm për diskutime për të drejtat e komuniteteve pakicë”.

Ai shtoi se pasi e panë propozimin franko-gjerman, që atëherë kanë qenë duke negociuar për të arritur një marrëveshje.

“Për të qenë plotësisht i qartë, më 9 shtator e lexova atë propozim nga iPod-i i Lajçakut, por nuk kisha një dokument të shkruar. Ata ishin së bashku me Jens Plettner dhe Emmanuel Bonn, deputetë të Parisit dhe Berlinit. “Menjëherë e kam vërejtur se më në fund kemi një propozim për kontratë”, ka shtuar Kurti.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës