Kurti: Nuk kam marrë asnjë ultimatum nga bashkësia ndërkombëtare, gjërat nuk mund të zgjidhen me presion

Albin Kurti / Foto: EPA

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë se nuk ka marrë asnjë ultimatum nga bashkësia ndërkombëtare për situatën në veri të Kosovës dhe ka thënë se “gjërat nuk mund të zgjidhen me presion dhe duke përmendur pasoja”.

Deklarata e Kurtit, e dhënë në Mitrovicë, ku mori pjesë në një aktivitet sportiv, është përgjigje ndaj njoftimit të të dërguarve të posaçëm të BE-së dhe SHBA-së. Miroslav Lajçak и Gabriel Escobar, se Kosova do të vuajë pasoja nëse deri në fund të ditës së sotme nuk i plotëson kërkesat e bashkësisë ndërkombëtare për të qetësuar situatën në veri të Kosovës, ku serbët vendas po protestojnë kundër kryetarëve shqiptarë në komunat me shumicë serbe.

Kurti tha se në takimin me Lajçakun dhe Escobarin, të mbajtur mbrëmë në Prishtinë, u ka ofruar “një rrugë të sigurtë për të dalë nga kriza në veri të Kosovës”, dhe tha se problemet në atë rajon janë shkaktuar nga strukturat ilegale. nga Serbia”.

“Nuk kam marrë asnjë ultimatum, jemi takuar me emisarët dhe u kam ofruar një rrugëdalje të sigurt nga kriza në veri të Kosovës të shkaktuar nga strukturat ilegale nga Serbia. E para është sundimi i ligjit – kemi dhjetëra ushtarë të NATO-s, policë dhe gazetarë të Kosovës që ishin viktima të një brutaliteti të paparë të ekstremistëve të dhunshëm”, tha Kurti.

Për kaosin e protestave në komunat me shumicë serbe, Kurti fajësoi “kriminelët dhe ekstremistët e dhunshëm që sillen si polici fashiste” dhe që mbështeten nga autoritetet në Serbi.

"Të gjithë ata ... duhet të përballen me drejtësinë sa më shpejt të jetë e mundur." Ka në mesin e tyre që kanë ardhur në Kosovë nga Serbia... Ato struktura menaxhohen dhe financohen nga Beogradi dhe duhet të përballen me ligjin për krimet që kanë bërë – nga djegia e automjeteve deri te plagosja me armë zjarri, granata trullosëse dhe granata dore”, tha Kurti. .

Pas largimit të atyre grupeve dhe pas ndërprerjes së trazirave të dhunshme, tha kryeministri i Kosovës, numri i policëve në ndërtesat komunale do të zvogëlohet, pas së cilës “përgatitjet për një proces zgjedhor të drejtë dhe demokratik për zgjedhje të parakohshme” në komuna. mund të fillojë.në veri të Kosovës.

Lidhur me vërejtjet që i janë bërë qeverisë së tij lidhur me tensionet në veri të Kosovës, Kurti ka shprehur besimin se do të sqarohen paqartësitë.

- Ka sfida me emisarët evropianë dhe amerikanë, por marrëdhëniet tona dypalëshe me BE-në dhe SHBA-në janë të shkëlqyera. Kur vjen një emisar amerikan dhe evropian si ndërmjetës, atëherë këtu nuk bëhet fjalë për marrëdhëniet me Evropën apo Amerikën, por me Serbinë, tha Kurti.

Sipas tij, këto “nuk janë të njëjtat gjëra”.

“Kur Shtetet e Bashkuara kërkojnë diçka në kuadrin e marrëdhënieve dypalëshe, ne nuk kemi asnjë shqetësim të themi po”. Por kur emisari amerikan kërkon diçka në lidhje me marrëdhëniet me Serbinë, atëherë duhet të mendojmë mirë dhe të kemi kujdes, por sigurisht të jemi gjithmonë bashkëpunues, konstruktiv dhe të përkushtuar”, tha Kurti.

Lajçak dhe Kurti, të cilët dje dhe pardje ishin në Prishtinë, i paraqitën Kurtit kërkesat për marrjen e masave konkrete për qetësimin e situatës në veri të Kosovës. Në atë rajon, të banuar me shumicë serbe, serbët vendas kanë dy javë që protestojnë kundër kryetarëve shqiptarë që fituan zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale në katër komunat e atjeshme, të mbajtura në prill të këtij viti, dhe të cilat serbët i bojkotuan.

Diplomati evropian dhe amerikan i ka kërkuar Kurtit ndër të tjera tërheqjen e njësive speciale të policisë dhe organizimin e zgjedhjeve të jashtëzakonshme lokale në rajonin e prekur. I kanë dhënë afat deri në fund të ditës së sotme për të përmbushur kërkesat, duke paralajmëruar se në të kundërtën “do të ketë pasoja” për Kosovën.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës