Kurti: Mund ta tërheqim policinë nëse banditët kthehen në Serbi ose shkojnë në burg

Albin Kurti/Foto: Armend NIMANI / AFP / Profimedia

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti sot ai ka përsëritur se ndërtesat komunale në veri të Kosovës janë vendet ku duhet të punojnë kryetarët e komunave, raportojnë mediat.

Kurti në emisionin e mëngjesit të BBC ai foli për gjendjen në veri të Kosovës dhe pyeti se kush duhet të jetë në ato objekte, nëse jo kryetarët e zgjedhur.

“Kryetarët janë në zyrat e tyre dhe kështu duhet të qëndrojë”, tha Kurti.

Lidhur me kërkesat e SHBA-së dhe BE-së për tërheqjen e policisë së Kosovës nga ndërtesat komunale, kryeministri thotë se kjo pikë mund të rishqyrtohet.

“Mund të shqyrtojmë largimin e policisë së Kosovës nga këto ndërtesa, por fillimisht bandat e dhunshme kriminale që sulmuan dhe plagosën gazetarët, policët tanë dhe ushtarët e NATO-s duhet të kthehen në Serbi ose të shkojnë në burg”, tha Kurti.

Ai shtoi se “nuk mund të bëjë kompromise kur është fjala për Kosovën demokratike”.

“Nuk mund të bëj kompromis për republikën demokratike, sepse jam kryeministër i shtetit më demokratik të Ballkanit Perëndimor, me policinë më profesionale, e cila është e orientuar drejt Perëndimit”, thotë Kurti.

I pyetur për mundësinë e mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme, Kurti tha se është i gatshëm të dëgjojë propozime për një votim të ri, por vetëm pasi të vendoset sundimi i ligjit në veri të Kosovës.

Për situatën në veri dhe deklaratat e ashpra nga SHBA dhe BE, Kurti ka theksuar se Uashingtoni dhe Brukseli janë aleatë të padyshimtë të Kosovës.

“ShBA-të, BE-në, Britaninë e Madhe i konsiderojmë aleatë dhe miq të padiskutueshëm dhe u jemi shumë mirënjohës për lirinë dhe pavarësinë tonë dhe për zhvillimin e demokracisë. "Megjithatë, ne nuk mund t'ia dorëzojmë republikën tonë policisë fashiste të paguar nga autokrati në Beograd, i cili dikur ishte ministër i Millosheviqit," tha Kurti.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës