Kurti: Kosova mund të kontribuojë për një BE më të mirë

Albin Kurti
Albin Kurti / Foto: EPA-EFE / VALDRIN XHEMAJ

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti në takimin e sotëm me Ministrin e Çështjeve Evropiane të Finlandës, Titi Tupurainen dhe homologun e saj irlandez, Thomas Byrne, të cilët kryesojnë delegacionet e tyre shtetërore që po vizitojnë Prishtinën, kanë thënë se Kosova dhe Bashkimi Evropian “kanë çfarë t'i ofrojnë njëri-tjetrit”, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Prishtina.

Në takimin në Qeverinë e Kosovës, Kurti është shprehur i kënaqur për vizitën e mysafirëve nga dy vendet anëtare të BE-së, siç tha ai, në “këto kohë të vështira”.

Kryeministri i Kosovës tha se Kosova ka nevojë për shkëmbim të përvojave dhe bashkëpunim gjithëpërfshirës, ​​por edhe se mund të kontribuojë “për një BE më të mirë, nga aspekti i progresit dhe mbrojtjes”.

“Jemi të lumtur që ju kemi në Kosovë në këto kohë të vështira, kohë që na bëjnë më të fortë. Kemi shumë gjëra që mund t'i ofrojmë njëri-tjetrit, përvoja, bashkëpunim ekonomik, tregtar, kulturor etj. Ne mund të kontribuojmë për një BE më të mirë, nga aspekti i progresit dhe mbrojtjes”, tha Kurti.

Në mëngjes, delegacionet e Finlandës dhe Irlandës kanë pasur një takim me zëvendëskryeministrin e Kosovës përgjegjës për integrime evropiane. Rabid Bislimi, pas së cilës, në një konferencë të përbashkët për media, ministrat Tupurainen dhe Byrne deklaruan se vendet e tyre e mbështesin plotësisht Kosovën për liberalizimin e vizave, si dhe për anëtarësimin në Këshillin e Evropës dhe organizatat tjera ndërkombëtare.

Burimi: MIA

Video e ditës