Kurti: Kosova është nën kërcënimin e atyre që janë të pasur me luftë dhe armë

Albin Kurti / Foto EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti tha se vendi i tij është ende i kërcënuar nga ata që duan të pasurohen nga lufta dhe armët, duke vënë në dukje atë që ai tha se janë organizata kriminale që veprojnë në zonat me shumicë serbe të veriut të Kosovës.

Në një intervistë për agjencinë italiane “AGI”, e cila është transmetuar nga mediat në Prishtinë, Kurti ka thënë se ata që u pasuruan nga lufta e fundit në Kosovë, në vitet 1998-99, u shndërruan në kriminelë.

Ende ka probleme në kufirin me Serbinë. Fatkeqësisht, ata që u pasuruan nga lufta u bënë kriminelë dhe vazhdojnë të pasurohen nga bitcoin, droga dhe armët. Ata e mbulojnë biznesin e tyre me ide nacionaliste, por gjithsesi janë kriminelë, tha Kurti, i cili sot ka udhëtuar në kongresin e Parlamentit Socialist Evropian në Itali.

Kreu i qeverisë së Kosovës akuzoi partinë më të madhe të serbëve të Kosovës, Listën Srpska, e cila në fillim të qeverisjes së tij, tre vjet më parë, ishte pjesë e koalicionit qeveritar, për “lidhje të forta” me presidentët e Serbisë dhe Rusisë. , Aleksandar Vuçiq dhe Vladimir Putin.

Ata flasin për nacionalizëm dhe patriotizëm, por në realitet kanë ide fashiste dhe lidhje me Vuçiqin dhe Putinin, thotë Kurti.

Ai ka thënë se Prishtina po bën gjithçka për t'u afruar me Bashkimin Evropian. Kosova e dorëzoi aplikacionin e saj për anëtarësim në BE më 15 dhjetor 2022, pasi u njoh zyrtarisht nga Komisioni Evropian si vend “kandidat potencial”.

Nuk jemi ende kandidatë zyrtarë për anëtarësim, por po bëjmë gjithçka që të afrohemi sa më shpejt me BE-në, tha Kurti.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës