Kurti e paralajmëroi atë të jetë konstruktiv ose Perëndimi do të zvogëlojë mbështetjen e tij

Lajçak, Vuçiq, Borel dhe Kurti/ Foto: BETAPHOTO / Sipa Press / Profimedia

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti Ai sot deklaroi se ka marrë paralajmërime për mundësinë e zvogëlimit të mbështetjes nga Perëndimi, nëse Kosova nuk është konstruktive në dialogun me Serbinë, por ka vlerësuar se Kosova është palë konstruktive në atë proces.

Duke folur për planin evropian për normalizimin e marrëdhënieve mes dy palëve, Kurti tha për Radion Evropa e Lirë se ai nuk i është paraqitur në formën e “merre ose lëre”, por si platformë për diskutime të mëtejshme.

Ai përsëriti se propozimi evropian është një bazë e mirë për bisedime, por tha se nuk përmban gjithçka që Kosova do të dëshironte.

Kurti shtoi se pret një dialog intensiv me Serbinë, në mënyrë që të arrihet një marrëveshje “brenda kornizës kohore të përmendur, që është marsi i vitit 2023”.

“Në preambulën (të projektmarrëveshjes) janë pesë fjali dhe gjithsej dhjetë nene. Unë u dërgova atyre komentet e mia sepse kurrë nuk më thanë se ky ishte një propozim për ta marrë atë ose për ta lënë atë. Prandaj, nuk ka pasur kurrë një ultimatum të tillë. Prandaj thamë se në parim mendojmë se është një bazë e mirë për bisedime të mëtejshme, të cilat ne marrim përsipër ta diskutojmë sa herë që ftojmë në Bruksel, tha Kurti.

Kryeministri i Kosovës tha se duhet sqaruar shumë në marrëveshje, pasi ajo bëhet plotësisht e zbatueshme pasi të hiqen paqartësitë.

- Tani, në takimin e fundit që patëm më 20 janar, kam insistuar që pesë vendet e BE-së që nuk e njohin Kosovën të ndryshojnë qëndrimin e tyre me aktin e marrëveshjes, sepse normalizimi i plotë (i marrëdhënieve) ndihmohet nga njohja nga pesë që ende nuk i janë bashkuar shumicës së vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, tha ai.

Kurti shtoi se kundërshtimi i tij kryesor, të cilin e përmendi në takimin e kaluar, edhe pse ka të tjera, ka të bëjë me njohjen universale që duhet në kuadër të Bashkimit Evropian dhe NATO-s, ku Kosova pretendon të anëtarësohet.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës