Kurti: Marrëveshja përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë është planifikuar deri në mars

Albin Kurti / Foto: EPA-EFE / VALDRIN XHEMAJ

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti Ai sot u tha deputetëve në Kuvendin e Kosovës se Bashkimi Evropian dhe SHBA-ja “planifikojnë të arrijnë një marrëveshje përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në mars të vitit të ardhshëm”, ka bërë të ditur ai. Nova.rs.

Ai tha gjithashtu se vetë BE-ja dhe SHBA-ja “dëshirojnë një dinamikë të re” dhe se “është propozim i BE-së.

Kurti tha se duhet të rishikohen 33 marrëveshje të nënshkruara deri më tani.

“Ka një propozim, si bazë e mirë për diskutim dhe natyrisht aty përmenden marrëveshjet e kaluara të Brukselit, por përmendet edhe propozimi i 18 gushtit që e kam dhënë si kornizë të përgjithshme për marrëveshjen. “Nuk dua të mohoj që janë nënshkruar 33 kontrata, por nuk i kam nënshkruar, duhet t’i shqyrtojmë”, tha Kurti.

Kuvendi i Kosovës nuk e miratoi mocionin për rezolutë të dorëzuar nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës në opozitë, e cila kërkon që përveç zvarritjes së zbatimit të vendimit të qeverisë për targa, për të cilin u dakordësua në Bruksel më 23 nëntor, të fillojë dialogu me serbët e Kosovës dhe të ftohen të kthehen në institucione.

Serbët janë larguar nga institucionet për shkak të vendimit të Qeverisë së Kosovës për riregjistrimin e automjeteve me targa serbe me targa të Kosovës – RKS.

Kurti për gazeta gjermane Frankfurter Allgemeine Zeitung tha se nuk do të shkonte në Bruksel për të negociuar çështjen e targave, por një marrëveshje gjithëpërfshirëse, e cila tha se duhet të arrihet përpara pranverës 2023.

Presidenti serb Aleksandar Vuќi. Duke komentuar deklaratën e kryeministrit të Kosovës, ai tha se Kurti mund të jetë në Bruksel kur të dojë dhe si të dojë, ky është problemi i tij dhe i uroi rrugë të mbarë.

Vuçiq: Kurti mund të shkojë në Bruksel kur të dojë, i uroj udhëtim të mbarë

Video e ditës