Kurt Volker: Kosova shkoi shumë larg në veri, por ndjen se është shkelur sovraniteti

Kosova dhe Serbia / Foto nga Zoonar GmbH / Alamy / Alamy / Profimedia

Ish-ambasadori i SHBA-së në NATO, Kurt Volker, i tha Zërit të Amerikës se qeveria e Kosovës bëri një gabim duke vepruar në veri të Kosovës pa u konsultuar me SHBA-në dhe BE-në, por shtoi se Perëndimi nuk duhet të anashkalojë ato që ai thotë se janë nacionaliste të Serbisë. tendencat në rajon.
Walker, një ekspert në Qendrën për Analizë të Politikave Evropiane, i bëri thirrje qeverisë së Kosovës që të marrë masa për të ulur tensionet, por tha se SHBA dhe Bashkimi Evropian duhet gjithashtu të angazhohen për të braktisur aktivitetet që rrezikojnë të cenojnë sovranitetin e Kosovës.

“Së pari duhet të them se kjo është një situatë shumë e rrezikshme. Në të kaluarën, ne kemi parë shumë herë se si nacionalizmi etnik shpërtheu në konflikt të hapur në Ballkan. Një gjë e tillë duhet parandaluar me çdo kusht. Duke pasur parasysh këtë, besoj se veprimet e policisë së Kosovës janë ekzagjeruar nga vetë Serbia dhe nuk ka pasur përpjekje për ta ndalur atë”, tha ai.

Sipas tij, kjo ka krijuar një situatë në të cilën Kosova ndjen se i është cenuar sovraniteti i saj.

“Refuzimi i komunitetit serb për të marrë pjesë në zgjedhjet lokale, përpjekjet për të krijuar një Bashkësi të Komunave me mbështetjen e Serbisë... Në këto kushte, zgjidhja është një angazhim më i madh i SHBA-së dhe BE-së, të cilat duhet të refuzojnë. këto tendenca nacionaliste dhe duhet të fokusohen në përpjekjet për të krijuar stabilitet dhe rritje dhe zhvillim ekonomik për të gjithë”, tha Walker.

Ai gjithashtu theksoi se marrëdhëniet e ngushta me Amerikën janë jetike për Kosovën dhe se është e pamatur dhe e pakujdesshme që ata të ndërmarrin veprime pa u konsultuar me Shtetet e Bashkuara.

“Dhe unë mendoj se kjo reflektohet në deklaratën e Sekretarit Blinken. “Në të njëjtën kohë, mendoj se deklarata injoron një pjesë të përgjegjësisë së Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian për mos kontrollimin e disa prej këtyre veprimeve nacionaliste serbe me kalimin e kohës, gjë që ishte edhe arsyeja që e acaroi Kosovën”, tha ai.

Ai thekson se është e rëndësishme që Kosova të ndërmarrë hapa për uljen e tensioneve, të punojë me bashkësinë ndërkombëtare, sepse nuk do të jetë në pozitë më të mirë të përballet e vetme me nacionalizmin serb sesa të punojë me partnerët ndërkombëtarë.

Për deklaratën e Kurtit se nuk po tërhiqet, Walker thotë se e kupton pikëpamjen e tij dhe se është politikisht e rëndësishme që ai të mos shfaqet i dobët, por në të njëjtën kohë mendon se Kurti dhe autoritetet e Kosovës duhet të të gjejë një mënyrë për të zbutur situatën, për t'iu rikthyer bashkëpunimit me SHBA-në dhe BE-në, ndërsa këmbëngul që komuniteti ndërkombëtar të marrë një rol më të fortë se më parë në "refuzimin e veprimeve nacionaliste".

Është e rëndësishme, shton ai, që Shtetet e Bashkuara të bëjnë përpjekje për deeskalim, në mënyrë që situata të mos përkeqësohet.

I pyetur nëse anulimi i pjesëmarrjes së Kosovës në stërvitjen ushtarake “Mbrojtësi i Evropës” është reagim i duhur, ai thotë se bëhet fjalë për gjykim personal.

E ka të qartë se qeveria amerikane është e pakënaqur me qeverinë e Kosovës dhe se ka dashur të bëjë diçka për ta shprehur atë pakënaqësi.

“Për shkak të mënyrës se si ka vepruar Kosova, pa konsultime të drejtpërdrejta me Shtetet e Bashkuara, tani Shtetet e Bashkuara po përpiqen të marrin një qëndrim. Unë personalisht mendoj se duhet të mbështesim pavarësinë dhe sovranitetin e Kosovës, i këshillojmë të tërhiqen, të qetësohen, të mos përshkallëzojnë situatën dhe të mbajnë një qëndrim më të balancuar për rolin që luan nacionalizmi në rajon për momentin”. ka thënë Volker.

I pyetur se sa të trazuara janë marrëdhëniet mes dy vendeve, të cilat “të dyja palët i konsideruan të veçanta”, ai tha se kjo situatë mund të karakterizohet si “frustrim dhe nervozizëm”.

Shpresoj që situata të kthehet në rrugën e duhur”, përfundoi Volker.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës