Kanë blerë 50.000 mijë bileta, por jo për stadiumin ku luhet finalja e Europa League

Tifozët e Eintracht Frankfurt janë një hit i vërtetë këtë sezon në Europa League / Foto: EPA-EFE / RONALD WITTEK

Tifozët e Eintracht Frankfurt janë një hit i vërtetë i këtij sezoni, kur bëhet fjalë për mbështetjen që u japin lojtarëve të këtij klubi gjerman.

Ende flitet për skenat mbresëlënëse nga stadiumi “Camp Nou” ku pushtuan qytetin katalanas dhe tronditën edhe trajnerin dhe lojtarët e Barcelonës me paraqitjen e rreth 30.000 mijë tifozëve në tribuna.

Para finales së Europa League, e cila do të luhet të mërkurën, më 18 maj, në Sevilje në stadiumin Ramon Sanchez Pishuan, ato u organizuan në një mënyrë pak më ndryshe.

Duke qenë se si Eintracht ashtu edhe Rangers kanë marrë “vetëm” 10.000 mijë bileta secili, tifozët e skuadrës gjermane që nuk janë ndër ata me fat, do të mund ta ndjekin ndeshjen në stadiumin e tyre në Frankfurt. Të gjitha 50.000 mijë biletat ishin shitur dhe çmimi ishte vetëm 10 euro.

Do të organizohet një program shoqërues, do të marrin pjesë të ftuar të njohur, për të parë finalen e LE dhe fituesi i asaj ndeshje sezonin e ardhshëm do të luajë në grupet e Champions League.

Gjithashtu synimi i kësaj Bundeslige është që të marrë organizimin e finales së Ligës së Evropës në vitin 2026.

- Tifozët tanë e meritojnë ta shohin finalen në stadiumin e tyre. Ngjarjet aktuale në lidhje me klubin janë një reklamë e madhe për të marrë organizimin e finales - njoftoi klubi gjerman.

Video e ditës