CoolCola: Rusia ka gjetur një mënyrë për të zëvendësuar pijet Coca-Cola

Versioni rus i pijeve Coca-Cola / Foto ochakovo.ru

Prodhuesi rus i pijeve ka prezantuar një markë të re pijesh joalkoolike që do të zëvendësojë markat e famshme që u larguan nga tregu rus pas pushtimit të Ukrainës, shkruan Moscow Times.

Në vend të Coca-Cola, Fanta dhe Sprite, rusët do të mund të zgjedhin midis Cool Cola, Fancy dhe Street, njoftoi të hënën prodhuesi rus i pijeve Ochakovo.

Tre markat globale të pijeve të gazuara kanë munguar kryesisht në raftet ruse që kur Coca-Cola mbylli biznesin e saj në Rusi në mars. Ndërsa produktet e Coca-Cola mund të gjenden ende në dyqane, çmimet janë rritur me afërsisht 200%.

CoolCola ka një “shije legjendare të cola”, ka shkruar nga Ochakovo në internet. Ndërkohë, shishet e markës me shije portokalli të "Fancy" dhe "Street" imitojnë ngjyrat dhe shijet e Fanta dhe Sprite.

E themeluar në Bashkimin Sovjetik në 1978, Ochakovo prodhon kryesisht pije tradicionale ruse si maja e fermentuar dhe livadh.

Kompania nuk është e vetmja kompani që përpiqet të përfitojë nga largimi i Coca-Cola nga tregu rus.

Në prill, kompania ruse e pijeve me bazë në Lindjen e Largët Slavda Group lançoi Green Cola në përpjekje për të fituar zemrat e pijeve me gaz rusë. Ndërkohë, në maj, në rajonin verior rus të Komit, fabrika Syktyvkarpivo lançoi markën e saj të sodës, Komi Kola.

Megjithatë, të dyja alternativat morën një përgjigje të përzier, me klientët që ankoheshin se asnjëra pije nuk ishte "e ëmbël dhe e gazuar".

Video e ditës