Kuleba në OKB: Ukraina do ta fitojë luftën me Rusinë

Foto: EPA-EFE / JUSTIN LANE

Në fjalimin e tij në Kombet e Bashkuara, ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha se ata që nuk besojnë se Kievi mund ta fitojë luftën me Rusinë do të provohet se e kanë gabim.

Në fjalimin e tij në Kombet e Bashkuara, ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha se ata që nuk besojnë se Kievi mund ta fitojë luftën me Rusinë do të provohet se e kanë gabim.

Kuleba, i cili foli në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së mbrëmë vonë, në prag të dyvjetorit të fillimit të pushtimit rus në vendin e tij, u bëri thirrje vendeve të botës që të qëndrojnë në krah të Ukrainës, duke theksuar se fitorja do të vijë, pasi ai tregoi, "më herët dhe jo më vonë" nëse e bëjnë.

Ambasadori i Rusisë në OKB, Vasiliy Nebenzia, u kundërpërgjigj duke përsëritur pretendimin e Moskës se ajo nuk e filloi konfliktin.

Ai fajësoi Perëndimin për nxitjen e konfliktit dhe akuzoi Ukrainën si një mjet në ambiciet gjeopolitike të Perëndimit dhe u zotua se "operacioni special ushtarak" i Rusisë nuk do të përfundonte derisa të arriheshin qëllimet e saj. Këto synime, të shpallura më 24 shkurt 2022, ditën kur trupat ruse kaluan kufirin në Ukrainë, përfshijnë çmilitarizimin e Ukrainës dhe sigurimin e statusit neutral.

Në mbledhjet e Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, të cilat u zhvilluan dje në Nju Jork, morën pjesë një numër i madh i ministrave të jashtëm evropianë, duke përfshirë britanikun David Cameron, francezin Stephane Sejournay, ministren gjermane Analena Berbock, si. si dhe ministrat polakë dhe zviceranë Radoslaw Sikorski dhe Ignacio Cassis.

- Sot jemi mbledhur për të konfirmuar solidaritetin tonë me popullin ukrainas, për të nderuar ata që sakrifikuan jetën e tyre në mbrojtje të lirisë dhe pavarësisë së Ukrainës - thuhet në deklaratën e përbashkët të rreth 50 vendeve aleate, e cila u lexua nga Kuleba e rrethuar nga një duzinë ministra dhe diplomatë përpara mbledhjes së Asamblesë së Përgjithshme.

Në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së prej 193 anëtarësh, Kuleba kujtoi se më shumë se 140 vende mbështetën rezolutat në mbështetje të Ukrainës që kërkojnë tërheqjen e forcave ruse. Por ai tha: "Qëllimi i Moskës është të shkatërrojë Ukrainën dhe ata e thonë këtë shumë hapur."

Kuleba tha se vendet që tani thonë se Ukraina duhet të negociojë me Rusinë dhe t'i japë fund luftës janë ose "të keqinformuara" ose nuk ndjekin ngjarjet pas vitit 2014, kur Rusia pushtoi Krimenë dhe mbështeti një rebelim të armatosur në Ukrainën lindore. Ai kujtoi se Ukraina dhe Rusia zhvilluan rreth 200 raunde negociatash dhe përfunduan 20 marrëveshje armëpushimi.

- Të gjitha ato përpjekje për paqe përfunduan dy vjet më parë, kur Rusia shkatërroi procesin e Minskut dhe filloi pushtimin e saj të plotë. Pse dikush do të sugjeronte sot se ndjekja e së njëjtës logjikë do të na çojë në një rezultat tjetër - tha Kuleba.

Ai shtoi se plani me dhjetë pika i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky është i vetmi propozim serioz për paqen në tryezë dhe u bëri thirrje vendeve të tjera ta mbështesin atë. Plani kërkon dëbimin e forcave ruse, krijimin e një gjykate speciale për të gjykuar krimet e dyshuara të luftës ruse dhe krijimin e një sistemi sigurie euro-atlantike me garanci për Ukrainën.

Ndryshe nga viti i kaluar, dita e djeshme nuk u shënua nga një votim, i cili lidhet me kontekstin në të cilin lufta midis Izraelit dhe Hamasit është në qendër të betejave diplomatike në OKB. Në shkurt 2023, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së bëri thirrje përsëri për tërheqjen e menjëhershme të trupave ruse nga Ukraina, kur një shumicë dërrmuese prej 141 vendeve votuan në favor të një rezolute që gjithashtu bëri thirrje për një "paqe të drejtë dhe të qëndrueshme".

Ambasadori rus Nebenzia kritikoi planin e Zelenskit.

– Nuk është gjë tjetër veçse një ultimatum drejtuar Rusisë dhe një përpjekje për të tërhequr sa më shumë vende në takime të pafundme për atë projekt utopik – tha Nebeznia.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres tha në një mbledhje të Këshillit të Sigurimit se pushtimi rus i Ukrainës shkel Kartën e OKB-së dhe ligjin ndërkombëtar dhe se dy vjet pas fillimit të saj, lufta në Ukrainë mbetet një "plagë e hapur në zemër të Evropës".

Kuleba dhe Borel: Evropa dhe bota kanë nevojë që Ukraina të ndryshojë rrjedhën e luftës

 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës