Kuleba thotë se nuk është vetëm Putini që është përgjegjës për luftën në Ukrainë: "Të ndëshkohen bashkëpunëtorët"

Dmitro Kuleba
Dmitry Kuleba, Ministër i Punëve të Jashtme të Ukrainës / Foto: EPA-EFE / TOMS KALNINS

Shefi i diplomacisë ukrainase, Dmitro Kuleba, beson se "bashkëpunëtorët në agresionin kundër Ukrainës" nuk duhet të lejohen t'ia kalojnë të gjithë përgjegjësinë Presidentit të Rusisë, Vladimir Putin.

“Ne nuk duhet të lejojmë që ata që janë bashkëpunëtorë në këtë krim të fajësojnë Putinin për gjithçka. Për shembull, ministri Lavrov - kolegu, ai duhet të mbajë përgjegjësi 100% për bashkëpunim në agresionin kriminal. Shoigu duhet të përgjigjet. Gerasimov duhet”, tha ministri i Jashtëm i Ukrainës.

Sipas tij, edhe nënkryetari dhe sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Rusisë - Dmitri Medvedev, si dhe Nikolai Patrushev, gjithashtu duhet të mbajnë përgjegjësi për agresionin ndaj Ukrainës.

“Të gjithë ata që në një mënyrë ose në një tjetër kontribuan për të nisur një luftë kundër Ukrainës dhe për të kryer një krim agresioni kundër Ukrainës, duhet të mbajnë përgjegjësi”, tha Kuleba.

Më 17 mars, Dhoma Gjyqësore e Gjykatës Ndërkombëtare Penale lëshoi ​​urdhra arresti për presidentin rus Vladimir Putin dhe komisioneren për të drejtat e fëmijëve Maria Lavova-Belova. Ata dyshohen për transferim të paligjshëm me forcë të fëmijëve ukrainas.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës