Kuleba kritikon ata që sugjerojnë që Ukraina të heqë dorë nga territori i saj

Dmytro Kuleba / Foto EPA-EFE/Efrem Lukatsky / POOL

Unë jam gati të dëgjoj argumentet e atyre që propozojnë që Ukraina të heqë dorë nga pjesë të territorit dhe popullit të saj në këmbim të paqes, nëse fillimisht ua propozojnë atë qeverive të tyre, tha sot ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba pas mbërritjes në seancën e NATO-s. -Këshilli i Ukrainës në selinë e Aleancës në Bruksel.

- Disi është gjithmonë e lehtë të këshillosh tjetrin se si të tërhiqet dhe të bëjë lëshime, le ta bëjnë vetë së pari, tha Kuleba.

Në përgjigje të pyetjes së një gazetari në lidhje me njoftimet e Sllovakisë dhe Ukrainës për ndalimin e ndihmës për Ukrainën, Kuleba tha se politika është politikë dhe se njerëzit thonë të gjitha llojet e gjërave, por ai theksoi se ai pret që gjërat "të zgjidhen".

Ai shprehu shpresën se Shtetet e Bashkuara do të gjejnë një zgjidhje për të mbështetur Ukrainën dhe Izraelin, gjë që në rrethanat aktuale, sipas tij, është në interesin më të mirë të popullit amerikan.

- Mënyra më e mirë për të shmangur dërgimin e ushtarëve tuaj në luftë është të ndihmoni vendet e tjera të luftojnë vetveten. E theksoj edhe një herë, Ukraina nuk ka kërkuar kurrë trupa amerikane në terren, gjë që është një çështje parimore dhe na bën shumë të ndryshëm nga të tjerët. Oferta jonë është shumë e drejtë - na jep atë që na nevojitet dhe ne do të luftojmë. Nuk po ju kërkojmë të sakrifikoni jetën tuaj, shtoi Kuleba.

Në një deklaratë, megjithatë, para fillimit të takimit të Këshillit NATO-Ukrainë, i cili mbahet në nivel të krerëve të diplomacisë, Kuleba theksoi se fitorja e Ukrainës kundër pushtimit rus nuk është vetëm në interesin e saj, por edhe në interesi i të gjithë komunitetit euroatlantik.

- Sot për herë të parë do të ulemi të bisedojmë me ministrat si partnerë të barabartë në kuadër të Këshillit NATO-Ukrainë. Përfaqëson një ndryshim të madh në krahasim me më parë, shtoi Kuleba i shoqëruar nga Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg.

Kuleba vuri në dukje se Ukraina aktualisht ka një nga ushtritë më të pajisura në Evropë, sipas standardeve dhe funksionimit të NATO-s, dhe falënderoi aleatët për mbështetjen e tyre.

Sipas tij, për të forcuar dhe ruajtur sigurinë e gjithë komunitetit euroatlantik, është e nevojshme të rritet prodhimi i municioneve dhe pajisjeve të industrisë së përbashkët ushtarake evropiane.

Stoltenberg, nga ana e tij, theksoi se ky është një moment historik, sepse është hera e parë që një seancë e Këshillit BE-Ukrainë mbahet në nivel të ministrave të jashtëm.

“Ky takim tregon se Ukraina po i afrohet gjithnjë e më shumë NATO-s. Në takim do të diskutojmë se si të mbështesim rënien e Ukrainës drejt anëtarësimit në NATO. Të gjithë janë dakord që Ukraina duhet të jetë anëtare dhe tani na takon ne të shqyrtojmë se si të ecim përpara në atë rrugë në përpjekjet për reforma dhe mbështetjen nga NATO në zbatimin e këtyre reformave, tha Stoltenberg.

Ai theksoi se ministrat do të diskutojnë edhe nevojat e Ukrainës sipas situatës në fushën e betejës, ndërsa shprehu "admirim të madh" për forcat ukrainase, udhëheqjen politike dhe popullin për guximin që kanë treguar që nga fillimi i pushtimit rus, si si dhe për shtypjen e forcave ruse në veri, lindje dhe jug dhe duke u shkaktuar pushtuesve humbje të mëdha.

Stoltenberg theksoi përkushtimin e NATO-s për të vazhduar mbështetjen ndaj Ukrainës, e cila, siç tha, nuk është vetëm me fjalë, por edhe me vepra, dhe në këtë kontekst ai vuri në dukje njoftimet për ndihmë financiare nga Gjermania në vlerë prej tetë miliardë eurosh dhe nga Holanda prej dy miliardë eurosh, krijimi i një qendre trajnimi për pilotët ukrainas për të operuar avionët F-16 në Rumani, vendosja e mbrojtjes ajrore shtesë dhe formimi i Koalicionit të Mbrojtjes Ajrore për Ukrainën nga 20 anëtarë të Aleancës.

“Është në interes të Ukrainës, por edhe në interesin tonë të sigurisë, që Ukraina të shtypë forcat ruse dhe të mbetet një komb sovran në Evropë”, theksoi Stoltenberg.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës