Kuleba dhe Borel: Evropa dhe bota kanë nevojë që Ukraina të ndryshojë rrjedhën e luftës

Dmytro Kuleba në Davos / Foto EPA-EFE/GIAN EHRENZELLER

Shefi i diplomacisë ukrainase, Dmitro Kulebadhe Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Joseph Borrell, sot, me rastin e dyvjetorit të agresionit rus kundër Ukrainës, ata u bënë thirrje të gjitha vendeve të përkushtuara për paqen që të ndihmojnë në zbatimin e formulës së paqes të Ukrainës prej 10 pikash.

"Kjo formulë është i vetmi propozim serioz i paqes në tryezë dhe ne ftojmë të gjitha vendet paqedashëse të bashkohen me ne për ta vënë në praktikë," thanë Kuleba dhe Borrell në një tekst të postuar në faqen e internetit të Project Syndicate.

Më 24 shkurt 2022, ditën kur Rusia pushtoi Ukrainën, Kuleba dhe Borel shkruan se ky shënoi fillimin e një tërmeti të madh gjeopolitik.

“Lëvizja e Rusisë është një shembull klasik i agresionit imperialist dhe kolonialist, karakteristik i shekullit të 19-të. "Ukraina po kalon nëpër vuajtjet mizore që kanë përjetuar shumë kombe në të kaluarën," thanë Kuleba dhe Borej.

Siç argumentojnë të dy, për sa i përket Rusisë, thelbi i kësaj lufte nuk ka qenë kurrë neutraliteti i Ukrainës, zgjerimi i NATO-s, mbrojtja e rusishtfolësve apo ndonjë pretekst tjetër i shpikur, por "shkatërrimi i një shteti të pavarur. , pushtimi i territorit dhe rivendosja e sundimit mbi një popull që dëshiron të jetë rrobaqepës i fatit të vet."

Siç thuhet në tekstin e përbashkët, "pasojat e agresionit rus kundër Ukrainës ndjehen shumë përtej kufijve të Evropës - kjo luftë ka ndikuar në sigurinë e ushqimit dhe çmimet e energjisë, dhe është shoqëruar me fushata të gjera dezinformimi dhe destabilizimi politik".

Dy diplomatët thanë se Evropa do të përfitonte më shumë nga përfundimi i shpejtë i kësaj lufte dhe rivendosja e paqes.

Sipas mendimit të tyre, për këtë qëllim, Ukraina propozoi një formulë paqeje prej 10 pikash, të cilën BE-ja e mbështeti me gjithë zemër dhe e cila, përveç ndalimit të armiqësive, përfshin edhe propozime për forcimin e sigurisë ushqimore, sigurinë bërthamore, mbrojtjen e mjedisit, drejtësinë ndërkombëtare, njerëzore. të drejtat e të drejtave dhe respektimi i Kartës së OKB-së.

Siç deklaruan ata, e vetmja mënyrë për të arritur paqen është t'i ofrohet edhe më shumë mbështetje Ukrainës, gjë që BE-ja e ka bërë muajt e fundit dhe në vitin 2024 synon ta forcojë më tej këtë mbështetje.

“Qëllimi ynë i përbashkët është që Ukraina të ndryshojë rrjedhën e luftës në mënyrë që të arrihet një paqe e drejtë sa më shpejt të jetë e mundur”. Për të arritur këtë qëllim është thelbësore mbështetja nga e gjithë bota”, theksuan Kuleba dhe Borelj.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës