Kuleba hodhi poshtë thirrjet për të "ngrirë" konfliktin me Rusinë

Kreu i diplomacisë ukrainase, Dmytro Kuleba, tha se bisedimet për zgjidhjen e konfliktit me Rusinë nuk mund të fillojnë thjesht me një armëpushim, raportojnë mediat britanike.

“Nëse dikush mendon se mund ta ngrijë konfliktin dhe pastaj të shohë se si do ta zgjidhë atë, atëherë ai nuk e kupton problemin”, tha Kuleba në një konferencë online për gazetarët afrikanë pas turneut në vendet afrikane.

Kuleba theksoi se mbi 100 raunde konsultimesh dhe përpjekjesh për një armëpushim me Rusinë, që nga aneksimi i Krimesë në 2014, kanë çuar në një pushtim të plotë rus të Ukrainës në vitin 2022.

“Në ditët në vijim, një delegacion i krerëve të shteteve afrikane planifikon të vizitojë Ukrainën dhe Rusinë me shpresën për të bindur të dyja vendet për t'i dhënë fund luftës”, tha zëdhënësi i presidentit të Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa. Zëdhënësi tha se data e vizitës ende nuk është caktuar.

Një propozim i tillë do të thotë që forcat ruse do të mbeten në territorin ukrainas kur të fillojnë negociatat.

Ukraina ka thënë më parë se forcat ruse duhet të tërhiqen përpara se të fillojnë bisedimet dhe Moska dëshiron që Kievi të njohë sovranitetin rus mbi Krimenë si parakusht për bisedimet.

Mediat britanike raportojnë se nisma drejtohet nga presidenti i Senegalit, Macky Sall, i cili ishte kryetar i Bashkimit Afrikan vitin e kaluar. Vendi i tij nuk mori pjesë në votimin e fundit të OKB-së që dënonte veprimet e Rusisë.

Delegacioni, i cili përfshin presidentët e Egjiptit, Zambisë, Republikës Demokratike të Kongos, Ugandës dhe Afrikës së Jugut, së fundmi përfshinte edhe kryetarin aktual të Bashkimit Afrikan - presidentin e Komoros, Othman Ghazali.
Kuleba vizitoi Afrikën për të mbledhur mbështetjen, kujtuan mediat britanike, duke vënë në dukje se 30 nga 54 vendet afrikane anëtare të OKB-së votuan në favor të një rezolute të OKB-së që dënon pushtimin rus.

Ministri i Jashtëm ukrainas tha se aktualisht ka një "rilindje" të marrëdhënieve midis Ukrainës dhe Afrikës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës