Krzhalovski: Ende do të ketë provokime, Bullgaria ka një strategji për këtë

krzhalovski
Foto: Aleksandar Krzalovski, drejtor i QMBN -së

Apelet e palës maqedonase për de-përshkallëzimin e situatës janë të kota, Bullgaria do të vazhdojë të përdorë situata të ndryshme në përpjekje për të imponuar qëllimet e saj në Maqedoni, dhe ende pritej një shtrëngim i retorikës në prag të zgjedhjet e parakohshme parlamentare atje dhe likuidimi i ardhshëm i shoqatave bullgare “Ivan Mihailov” dhe “Car Boris” në vendin tonë, vlerëson për “Sloboden Pechat” analisti Aleksandar Krzhalovski. Sipas tij, festimi i ditëlindjes së Goce Dellçevit ka kaluar relativisht në mënyrë paqësore, me shpërthime të vogla në pikën kufitare Deve Bair dhe të dyja qeveritë kanë bërë përpjekje të mjaftueshme, e jona ndoshta e tepruar, që të mos ketë përshkallëzim të mëtejshëm negativ të marrëdhënieve.

- Dhe kjo është për t'u përshëndetur dhe mund të kontribuojë në një menaxhim më të matur dhe racional të mëtejshëm të proceseve Kush janë ata e rëndësishme për të dy vendet, а зdhe për ne, mbi të gjitha, integrimi në BE. Nga ana tjetër, ende nuk jam optimist se do të vijojë lehtë dhe pa provokime dhe ndalesa të reja. Siç thonë disa diplomatë, kur miu bëhet elefant, si rasti Pendikov, pasionet dhe reagimet e papërshtatshme shpërthejnë lehtësisht, duke përfshirë edhe nga nivelet më të larta të qeverisë, si për shembull dërgimi bullgar aeroplan për trajtim mjekësor i cili është gjithashtu i mundur këtu. Ajo që është më shqetësuese dhe më shton pesimizmin është deklarata e re në бParlamenti hungarez, i cili u miratua me konsensus pothuajse të plotë. Dhe ndërsa incidente të ndryshme mund t'i atribuohen "ultra-nacionalistëve", 'ekstremistëve ose thjesht mbi '"koka të nxehta" që nuk kanë asgjë tjetër për të ofruar në skenën politike, ndaj shkojnë me populizëm dhe nacionalizëm (ndonjëherë i njohur si nacionalsocializëm), me sa duket elitat politike në Bullgari kanë arritur unitetin dhe e dinë saktësisht se çfarë duan të nxjerrin nga Situata me Maqedoninë - thotë Krzalovski për "Shtyp i Lirë".

Megjithëse sipas фpropozimi i fermës, shton ai, nuk mund të vënë më veton për fillimin e negociatave të Maqedonisë me BE-në, dmth mbajtja e Konferencës së Dytë Ndërqeveritare, e cila do të fillonte hapjen e grupeve dhe kapitujve, vetë mbajtja e saj kushtëzohet nga уndryshimet e qëndrimit me ne, për të cilët, nga ana tjetër, nuk mund të shihet se si do të kalohen para zgjedhjeve, pavarësisht nëse janë të rregullta vitin e ardhshëm apo të parakohshëm këtë vit, dhe pyetja është nëse do të kalohen më pas.

- В.o vetë Frëngjisht në propozim u futën aq kurthe, pra mundësi që Bullgaria të veprojë me bllokada të reja, për të cilat ndërkohë po ndërton raste. - nga regjistrimi i shoqatave me emrat e pushtuesve fashistë të Maqedonisë, përmes incidente si ai me Pendikovin и gjithnjë e më të shpeshtaato deklarata për bullgarët e sapondërgjegjësuar në Maqedoni për kërcënimin e pretenduar të të drejtave të tyre, deri në aktivizimin ende të pritshëm të tryezës мQytetarët maqedonas me shtetas bullgarë, si “armë” ende e papërdorur për problematizime dhe presione të reja... Дdhe nuk po e përmend Komisionin Historik - thotë Krzalovski.

Sipas tij, edhe pse negociatat me BE-në duket se varen nga ne, ato duken të largëta dhe niveli i konsensusit në Bullgari dhe pritshmëritë atje nuk lejojnë optimizëm për një proces të shpejtë dhe të lehtë.

- Gjithçka është në rregull, megjithëse me sa duket për momentin gjithçka varet nga ne (amendamentet kushtetuese) dhe realisht nuk ka asnjë mekanizëm (ose nuk e dimë) që Bullgaria të ndalojë fillimin e negociatave kur ndryshimet kushtetuese do të miratohet, tani edhe kjo duket një mundësi e largët. А Sipas nivelit të konsensusit në Bullgari dhe pritshmërive atje nga ne, nuk shoh vend për optimizëm se do të jetë një proces i shpejtë dhe i lehtë. Dhe po, sigurisht që do të ketë ndërkohë 'një milion i vogël" episode të reja, provokime dhe lëvizje të planifikuara prej kohësh të një shteti që ka një strategji për të gjitha këto, e cila do të na нNa fut në bllokime, hezitime dhe pështjellime të reja e të reja, sepse ne nuk kemi një strategji të tillë dhe të gjitha këto “raste” na gjejnë të kapur. Duket se ne (nuk) dimë dhe mundemi! – përfundon Krzhalovski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës