Beteja të përgjakshme për tre qytete, Zelensky akuzoi Rusinë se "hedh gjithnjë e më shumë trupa në luftë"

Tanket e Ukrainës Bakhmut/ Foto: Mustafa Ciftci / AFP / Profimedia

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se situata në frontin në lindje të vendit po përkeqësohet dhe se Rusia "po hedh gjithnjë e më shumë trupa në luftë".

“Më është dashur shpesh të them se situata në front është e vështirë dhe se po bëhet më e vështirë. .. Ata investojnë gjithnjë e më shumë nga forcat e tyre për të thyer mbrojtjen tonë. Tani është shumë e vështirë në Bakhmut, Vuledar, Liman dhe rrugë të tjera”, tha Zelenski në fjalimin e tij.

Forcat ruse po përpiqen të marrin kontrollin e qytetit Bakhmut, po luftojnë për kontrollin e një rruge të afërt të furnizimit për forcat ukrainase dhe po përpiqen të kapin minierën e qymyrit Vukledar, rreth 120 kilometra në jugperëndim të Bakhmut, në rajonin lindor të Donetskut.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës