Krstevski: Kërkojmë investitor nga jashtë për ta marrë FC Vardarin

foto: FK Vardar

Klubi i futbollit Vardar dhe këtë sezon ai po përballet me situatën financiare. Klubi më i trofeshëm i futbollit në Maqedoni ka kohë që është lënë në baltë, ata thjesht po luftojnë për ta rikthyer Vardarin në Ligën e Parë të Maqedonisë këtë vit.

Me një deklaratë të dërguar për media, lojtarët ngritën zërin duke e informuar opinionin për gjendjen në të cilën ndodhet Vardari.

Ka ardhur një reagim nga pronari i FC Vardarit, Sllobodan Krstevski i cili thotë se ka disa muaj që është në negociata dhe po kërkon zgjidhje me një investitor nga jashtë për të marrë drejtimin e klubit.

Në të njëjtën kohë u dërgon ftesë biznesmenëve, politikanëve dhe shtetarëve që t'i bashkohen luftës për FC Vardarin.

- I nderuar Zotëri/Zonjë, si pronar aktual i FC Vardarit, ndjej përgjegjësinë t'i përgjigjem publikisht letrës së lojtarëve, stafit profesional dhe Komitetit të grupit të tifozëve. Edhe pse janë të vetëdijshëm se çfarë po ndodh me mua dhe klubin në këto momente, unë jam i detyruar të përgjigjem dhe të informoj opinionin. E mora klubin sezonin e kaluar në një gjendje të keqe, të gjithë e dimë që sponsori i mëparshëm u largua dhe se në minutën e fundit u shfaqa me kompaninë time për të marrë përsipër klubin, ndoshta para se të dilte jashtë biznesit. Nuk dua të justifikoj dështimin tim, por e konsideroj veten krenare që arrita të shpëtoj markën më të madhe maqedonase për të mbijetuar në periudhën më të vështirë, ndoshta që nga themelimi i saj.

Ne jemi në negociata prej disa muajsh dhe po kërkojmë zgjidhje me një investitor nga jashtë për të marrë drejtimin e klubit, këtë e dinë stafi profesional që mori pjesë në mbledhjen e fundit, por edhe lojtarët dhe tifozët. . Ajo që dua të theksoj, unë kam pasur një procedurë për të marrë klubin për pesë muaj dhe vetëm me fjalën e nderit të dhënë nga pronari i mëparshëm kam financuar pa asnjë dokument derisa klubi të kalojë në kompaninë time, gjë që ka ndodhur më 20.01.2022. XNUMX. Kompania që është e interesuar të marrë në dorëzim klubin, natyrisht, si në çdo vend evropian, dëshiron që fillimisht të rregullojë të gjitha dokumentet e nevojshme dhe vetëm më pas të financojë klubin, një proces që ndoshta do të zgjasë edhe disa javë.

Unë tash e një kohë të gjatë nuk kam mundësi t'i paguaj pagat e punëtorëve të FC Vardarit, fatkeqësisht kompania ime ka pësuar humbje të mëdha dhe ka pësuar një kolaps financiar. Në këtë periudhë arrij të mbuloj një pjesë të shpenzimeve bazë, me aq sa kam mundësi, që të paktën disi të funksionojmë si klub. Një falënderim i madh për grupin e tifozëve që ndihmuan gjatë kësaj periudhe, si dhe për lojtarët dhe punonjësit që duruan deri më tani, është për Vardarin, jo për mua, këtë duhet ta dijë publiku maqedonas.

Mbetem duke e ndihmuar klubin me aq sa mundem, vazhdoj në fazën finale të negociatave me sponsorin e ri, për të cilin do të përfshihet direkt një pjesë e stafit profesional që gjithçka të jetë transparente, por kjo le të jetë një ftesë për tonën. biznesmenë, politikanë dhe shtetarë të futen në luftën për Vardarin, të gjithë të mendojnë pak se çfarë marke kemi dhe në çfarë gjendje është, unë jam në dispozicion të të gjithëve, qoftë si individ apo si institucion shtetëror. duan të ndihmojnë, ose të marrin përsipër financimin dhe menaxhimin e Vardarit, deri atëherë po vazhdojmë negociatat me sponsorin e ri, që besoj se do të jetë zgjidhje afatgjatë për Vardarin. Vardari do të jetojë!!! – është reagimi i pronarit të FC Vardarit, Sllobodan Krstevski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës