Kallëzim penal për një banor të Shkupit për armëmbajtje pa leje

Njësiti për krime të rënda dhe krime kundër trashëgimisë kulturore në Departamentin për luftimin e krimeve të organizuara dhe të rënda dje në Prokurorinë Themelore Publike në Shkup ka dorëzuar kallëzim penal kundër A.F.(20) nga Shkupi për shkak të ekzistimit të arsyeshëm. dyshimi për kryerjen e një krimi "të paautorizuar" prodhimi, mbajtja, ndërmjetësimi dhe tregtimi i armëve ose lëndëve plasëse", sipas nenit 396 të Kodit Penal.

Siç informon MPB-ja, në bazë të urdhëresës së gjyqtarit të procedurës paraprake nga Gjykata Themelore Penale Shkup, gjatë një aksioni policor të kryer më 21 dhjetor të vitit të kaluar me qëllim të shuarjes së një grupi të organizuar kriminal shumë anëtarë. të përfshirë në kryerjen e krimeve në fushën e kontrabandës së emigrantëve, punonjësit e policisë kanë kontrolluar shtëpinë dhe ambientet e tjera të A.F., gjatë së cilës kanë gjetur dhe sekuestruar një pushkë automatike pa stok "AK-47" - "Kallashnikov" cal.7,62×39mm. , një kornizë bosh nga një pushkë automatike kal.

A.F. i është hequr liria dhe i është nënshtruar kallëzimit penal kundër 13 personave, për krime të kryera nga neni 418-c paragrafi 2 dhe neni 418-b paragrafi 2 i Kodit Penal dhe tashmë është në paraburgim. Masa prej 30 ditësh e shqiptuar nga gjyqtari në procedurë paraprake, njoftoi MPB.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës