Christian Eriksen po vjen në Old Trafford

Christian Eriksen / foto: EPA-EFE / Daniel Hambury

Kombëtarja daneze, Christian Eriksen do të vazhdojë karrierën në Manchester United, pasi ka rënë dakord të gjitha detajet me “djajtë e kuq” sot.

Sipas BBC, Eriksen duhet të nënshkruajë një kontratë trevjeçare me United, por vetëm pasi të ketë kaluar ekzaminimet mjekësore.

Danezi bashkohet me United me insistimin e menaxherit të ri Erik ten Haag si agjent i lirë pasi kontrata e tij me Brentford skadoi.

Christian Eriksen ndërpreu kontratën e tij me Interin më 21 dhjetor pasi nuk mori lejen mjekësore për të luajtur në Itali. Gjatë kampionatit evropian verën e kaluar, futbollisti pësoi një atak në zemër dhe i shpëtoi jeta në momentin e fundit dhe më pas iu vendos një defibrilator për të rregulluar zemrën.

Pas përfundimit të kontratës me Interin, Eriksen, pasi kaloi ekzaminimet mjekësore dhe mori lejen nga një komitet i posaçëm mjekësor, nënshkroi për Brentford në janar dhe gëzoi tifozët dhe ekspertët me lojërat e tij.

Pas përfundimit të sezonit, Eriksen mori disa oferta, ndër të cilat më seriozet ishin nga Tottenham dhe Manchester United dhe danezi vendosi të vazhdojë karrierën në Old Trafford.

Krahas Brentfordit dhe Interit, Christian Eiksen ka luajtur edhe për Tottenham dhe Ajax.

Video e ditës