Kremlini po komploton një skenar radikal për likuidimin e Lukashenkos dhe marrjen e kontrollit të ushtrisë bjelloruse?

Lukashenko monitoron manovrat në vendin e provës Osipovichsky - Foto nga EPA, Shërbimi i Shtypit i Presidentit të Bjellorusisë

Inteligjenca ushtarake e Rusisë (GRU) kërkon një skenar në të cilin diktatori bjellorus Alexander Lukashenko hiqet nga detyra, likuidohet ose organizohet një atentat dhe detyrat e tij i dorëzohen dikujt besnik ndaj Rusisë, sipas një raporti nga Instituti Robert Lansing për Kërcënimet Globale dhe Studimi i Demokracive.” nga Dover, Delaware.

Robert Lansing është një ish-sekretar i shtetit të SHBA.

Kremlini është i zemëruar me Lukashenkon që nuk lejoi që ushtria e Bjellorusisë të aktivizohej në luftën e Rusisë në Ukrainë. Diktatori bjellorus tha pardje se pjesëmarrja e 35.000 deri në 40.000 ushtarëve nuk do të ndryshonte asgjë në terren dhe bëri thirrje për negociata paqeje.

Instituti mësoi nga burimet e veta se presidenti rus Vladimir Putin dha një udhëzim të tillë pasi u kthye nga takimi i liderëve të Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO) në Armeni javën e kaluar, i cili përfundoi me fiasko dhe dështim për nënshkrimin e një rezolute të përbashkët.

Largimi i Lukashenkos do t'i hapte rrugë Stanislav Zass, një njeri besnik ndaj Rusisë dhe nën kontrollin e GRU, thuhet në raport. Atëherë, Rusia e sheh se CSTO është një organizatë joefikase dhe me këtë do të tregojë se ka kontroll të plotë mbi të, dhe lideri aktual bjellorus do të shihte se kush qëndron pas mashtrimit.

Sipas raportit, ky është një konfirmim i përpjekjeve të Rusisë për të tërhequr Bjellorusinë në luftën në Ukrainë, me synimin për ta absorbuar atë dhe për t'i hequr sovranitetin e saj.

Me shumë mundësi, Kremlini synon të bashkojë dy ushtritë nën një komandë ruse. Tani për tani, Lukashenko qëndron në rrugën e këtyre planeve.

Agjencia Belta raportoi më parë për vdekjen e papritur të Vladimir Makey, Ministri i Punëve të Jashtme të Bjellorusisë. Vdekja e tij vjen menjëherë pas publikimit të raportit të Institutit Robert Lansing.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës