Kremlini thotë se plani i BE-së për të marrë të ardhura nga asetet e ngrira ruse është ende vjedhje

Dimitri Peskov / Foto: Sergei Bobylev / Sputnik / Profimedia

Rusia do të konsideronte sekuestrimin e të ardhurave nga asetet e saj të ngrira në Bashkimin Evropian si një shkelje e të gjitha normave të sistemit ekonomik global, tha të mërkurën zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Vendet e BE-së kanë miratuar zyrtarisht një plan për të përdorur fitimet e papritura nga fondet e bankës qendrore ruse të ngrira në BE për të mbrojtur Ukrainën, tha qeveria belge këtë javë.

Grupi i Shtatë (G7) ngriu rreth 300 miliardë dollarë asete financiare ruse menjëherë pasi Moska dërgoi dhjetëra mijëra trupa në Ukrainë në 2022. BE pret që fondet të sjellin rreth 15-20 miliardë euro (16,30-21,70 miliardë dollarë) fitime deri në vitin 2027.

“Ne mund të shohim se ata janë të kujdesshëm, ata e kuptojnë rrezikun e mundshëm të vendimeve të tilla dhe pasojat e mundshme për veten e tyre që janë të pashmangshme. Kështu ata shkuan për opsionin më të vogël (përkundrejt konfiskimit të të gjithë pronës). Por edhe opsioni më i vogël për ne nuk është asgjë më pak se shpronësimi”, tha Peskov në konferencën për shtyp.

Peskov tha se Moska është ende duke punuar për një përgjigje ndaj një hapi të tillë dhe do të monitorojë nga afër zbatimin e tij.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës